تارتار سرمربی پارس جم:تیم ما از شانس فاصله گرفته است

شناسه خبر: 1395
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1396

پارس جنوبی جم که از لیگ یک آمده و قبل از شروع فصل به عنوان اولین شانس سقوط از آن نام برده می شد گسترش فولاد، پیکان و صنعت نفت را برد و در اصفهان با سپاهان به تساوی یک بر یک رسید. مهدی تارتار سرمربی جوان پارس جنوبی امسال تیمی باانگیزه و جنگنده را ساخته که با فوتبال هجومی و زیبای خود نظر کارشناسان و علاقمندان به فوتبال را به خود جلب کرده اند. البته که حالا تارتار و پارس جنوبی ماموریت مهمتر و دشوارتری دارند و آن این است که جایگاهشان در جدول را حفظ کرده و نتایج خوبشان ادامه داشته باشد. اتفاقی که تا اینجا رخ داده و پارس جنوبی هرهفته تماشاگران و کارشناسان را غافلگیر می کند. با مهدی تار تار مربی موفق تیم شگفت انگیز این فصل گفت و گو کرده ایم که در زیر می خوانید:

چهارمین بازی پارس جنوبی در لیگ برتر هم با کسب یک سه امتیاز ارزشمند مقابل صنعت نفت به دست آمد. چقدر از این تیم شناخت داشتید؟
حقیقت این است که ما بازیهای گذشته صنعت نفت را با همکارانمان چندین بار دیده و آنالیز کردیم. می دانستیم تیم نفت آبادان مهمترین و خطرناک ترین تاکتیکش ضربات ایستگاهی است به خصوص در ارسال از کناره ها و نزدیک محوطه جریمه. به همین خاطر  درطول هفته روی این مساله  کار کرده و سعی کردیم در این مناطق خطا نکنیم. ولی متاسفانه بعضی از داورها تحت تاثیر مهاجم قرار گرفته و  تمارضهایی که انجام میشود را  تشخیص نمی دهند. ما در این بازی در دقیقه ۲ نیمه اول یک خطا دادیم که خطا نبود. شدت برخورد آنقدر کم بود که نمی شد آنرا خطا گرفت. ما در همان دقیقه ۲ گل را خوردیم و بازیکنان تمرکزشان را از دست دادند و تا پایان نیمه احساسی و همانطور که حریف می خواست بازی کردند. صنعت نفت بازیکنان باتجربه ای داشت  و آنها به خوبی بازیکنان ما را فریب دادند. اما در نیمه دوم با بچه ها صحبت کردیم و به آن ها هشدار دادیم که با نداشتن تمرکز و عجول بودن بازی را از دست می دهیم. در نیمه دوم و بعد از هفت هشت دقیقه از بازی بلافاصله دوتا تعویض انجام دادیم و بچه ها هم همه نکاتی را که به آن ها گفتیم در زمین پیاده کردند. من از همه بازیکنانم تشکر می کنم که خیلی زحمت کشیدند و توانستند نتیجه خوبی بگیرند.

با توجه به اینکه فراز کمالوند زمانی نزدیکترین شاگرد فیروز کریمی بود و شما هم داماد فیروزکریمی هستید این نسبت باعث رقابت شما شده  یا رفاقتتان…؟
جالب است بدانید که در مقطعی که من در ابومسلم بازی می کردم آقای کمالوند به عنوان مربی در کنار آقای (فیروز)کریمی کار می کرد. در واقع این رفاقت از قدیم وجود داشته و  درست است که کمالوند از من جوانتر است اما خیلی زود مربی شد دستیار آقا فیروز(کریمی) هم بود. به همین دلیل ما کاملا به تفکرات همدیگر آشنا هستیم.

نظرتان راجع به فیروز کریمی به عنوان یک مربی چیست؟
آقا فیروز(کریمی) نیازی به تعریف من ندارد. همه ایران می دانند ایشان هم از نظر فنی و هم اخلاقی نمونه است. تنها به خاطر صراحت  و گفتن واقعیات برایشان مشکل ایجاد شد. من افتخار داشتم که  ده سال شاگرد آقا فیروز بودم و می توانم بگویم این مدت یک دوره کلاس ده ساله بود.

بازیکنان پارس جنوبی در مصاحبه هایشان خیلی احتیاط می کنند چرا که می گویند شما کاملا این مسایل را رصد می کنید و حواستان به رفتار بازیکنان حتی خارج از زمین هم هست. آیا درست است؟
بله چون مسایل اخلاقی همیشه برای من در اولویت بوده و هست وبعد مسایل فنی اهمیت دارند. ما  روزی که با بازیکنان قرارداد می بستیم به همه آنها گفتیم که باید در چارچوبی که باشگاه تعیین می کند حرکت کنند. تا الان هم مشکلی نداشتیم و بچه ها کاملا به این مسایل پایبند هستند.

رفاقتی که در تیم وجود دارد چقدر در موفقیت پارس جنوبی موثر بوده است؟
ببینید من وقتی بعد از بازی با صنعت نفت عکسی را دیدم که در آن ابراهیم صالحی روی دوش من پریده و خوشحالی اش را با من تقسیم می کند اشک در چشمانم جمع شد. این رفاقت در موفقیت تیم ما نقش داشته ضمن اینکه ما از همان روز اول به بچه ها گفتیم شعار امسال تیم ما سه چیز است:« رفاقت، ریاضت و سعادت».  بچه ها به خوبی تا اینجا به این شعار عمل کرده اند و نتیجه اش را گرفته اند. امیدوارم این روند ادامه داشته باشد هرچند مطمئنم ادامه این روند روز به روز سخت تر می شود. از طرف دیگر ما نباید توقعات را از تیممان بالا ببریم. ما از خودمان توقع داریم ولی دیگران نباید توقعشان از ما بالاتر باشد.

اگر بخواهید یک مربی را در لیگ امسال حتما ببرید آن مربی کیست؟

من برای همه همکارانم احترام خاصی قائلم ولی در میدان جنگ فقط  باید برای موفقیت تیمم تلاش کنم. من حساسیت خاصی روی شخص خاصی ندارم اما همیشه به بازیکنانم یک چیزی را می گویم که برای بزرگ شدن باید یقه بزرگها را گرفت. من در بازی با سپاهان این را به خوبی احساس کردم.

صدرنشینی تیم شما مصادف شده با صدرنشینی تیم های علی دایی و برانکو که شما با هردو ارتباط خیلی خوبی دارید. نظرتان در این باره چیست؟
من خیلی خوشحالم که پرسپولیس را در این یکی دوسال موفق می بینم و این تیم فصل قبل قهرمان شد. علی دایی هم  از دوستان خوب من است و با او ارتباط دارم. من همیشه از دایی به عنوان بزرگتر مشورت می گیرم. اصلا برای من بد نیست چون دایی تجربه اش بیشتراز من است. درست است که او فقط دوسال بزرگتر از من است اما واقعیتش این است که تجربیاتش خیلی از من بیشتر است. این دو عزیز و تیمهایشان هم در این فصل موفق باشند.

دوست دارید روزی مربی پرسپولیس شوید؟
بالاخره من چون پرسپولیسی هستم همیشه به این موضوع فکر کرده ام اما امسال اول پارس جنوبی و بعد از پارس طرفدار پرسپولیس هستم.

ویژگی های  مربیگری خودتان را چه چیزی می دانید؟
من خودم نمی توانم و نباید بگویم اما دیگران راجع به من همیشه می گویند  صداقت، سلامت کاری و اخلاقی ویژگی اصلی من است. حتی یک بار آقا فیروز به خانم من گفته بود مهدی یک ایراد بزرگ  دار و آن این است که  زیادی صداقت دارد و این خیلی خوب نیست.

 

اتفاقی که افتاده یعنی صدرنشینی پارس چقدرش شانس و تصادف مربیگری است و چقدرقابل پیش بینی بوده است؟
من می توانم جای این کلمه شانس لطف خدا را بگذارم و بگویم که لطف خدا شامل حال ما بوده است.  در کنارش زحماتی که مدیران باشگاه و کادرفنی وبازیکنان کشیده اند باعث شده  از شانس فاصله بگیریم . اگر کیفیت بازی ضعیف بود می توانستیم بگوییم شانسی است  ولی تیم ما نمایش خوبی دارد. لطف خدا هم  شامل حال ما شده است.

تیم های مهدی تار تار تا قبل از این به بازی تدافعی مشهور بودند اما پارس فوتبالی تهاجمی و پرگل را به نمایش می گذارد. نظرتان در این باره چیست؟
کاملا درست است. من در تیمهایی که بودم خیلی مواقع از میانه راه وارد شدم و آن ابزاری که لازم بود را نداشتم. حتی در پارس جنوبی فصل گذشته دو هفته مانده به شروع مسابقات به این تیم آمدم . تفکر حرفه ای فوتبال می گوید در شروع  نباید بازنده باشید  و اتفاقا از این نوع بازی هم جواب هم گرفتیم و در ۲۳ بازی نباختیم. امسال اما چون شناخت کافی از تیم داشتیم سعی کردیم مهره های تهاجمی بگیریم تا بتوانیم تغییر ایجاد کنیم. ما با این کار تیم های دیگر را سورپرایزکرده و اجازه ندادیم دستمان رو شود. خداراشکر خوب شروع کردیم و تا الان هم خوب پیش رفتیم.

بزرگترین نگرانیتان  برای ادامه فصل چیست؟
فقط غرور… من در مورد این قضیه خیلی با بچه ها و حتی با خودم و کادرم صحبت کردم و می دانم از حالا باید با غرور مبارزه کنیم.

در حال حاضر شما مربی بهتری هستید یا فیروز کریمی؟
قطعا اقا فیروز و در این رابطه نمی توان حرفی زد. علی پروین هم پیشکسوت من است و ایشان هم از من مربی بهتری است. این ها بزرگترهای من هستند و من همیشه حرمت بزرگترها را نگه داشته ام.

 

منبع:ورزش سه


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.