وقتی طارمی گل زد با فریاد خوشحالی به زبان بوشهری گفتم: بوآ، بوآآآآآ

شناسه خبر: 31988
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1400

درخشش مهدی طارمی در اروپا و گل دیدنی‌اش اینبار مقابل چلسی، باعث شد تا به سراغ همشهری و همبازی سابقش برویم.

مهدی طارمی وقتی از بوشهر به تهران آمد و با نظر علی دایی جذب پرسپولیس شد، کمتر کسی تصور درخشش و پیشرفت به این شکل را از او داشت. مهاجم جنوبی و کم سر و صدای آن روزهای تمرینات درفشی‌فر اما این روزها با عملکردی درخشان باعث افتخار کشورش شده. حسین ماهینی که در آن دوره یکی از بازیکنان باتجربه پرسپولیس محسوب می‌شد صحبت‌های جالبی در خصوص حضور همشهری‌اش در پرسپولیس و در ادامه موفقیت او در پورتو مطرح می‌کند.

 

این روزها همه جا صحبت از مهدی طارمی و عملکرد خوبش و گل فوق‌العاده‌ای که به چلسی زد مطرح است. شاید تو به عنوان یک همشهری بهتر بتوانی نظر بدهی. از روز اولی که او را در تمرین پرسپولیس دیدی فکرش را می‌کردی یک روز به اینجا برسد؟

 

از روز اولی که آمد مشخص بود بازیکن توانمند و با استعدادی است و فکر می‌کنم خیلی هم طول نکشید تا توانایی‌هایش را ثابت کند و ۵-۶ هفته بعد از حضورش در پرسپولیس بود که در تیم فیکس شود و این برای بازیکن جوانی که از لیگ یک به پرسپولیس آمده بود اتفاق مهمی است و من هم می‌دانستم او جای پیشرفت زیادی دارد و خدا را شکر روز به روز و سال به سال پیشرفت می‌کند.

* در این سال‌ها استعدادهای خوبی از فوتبال بوشهر از سن پایین به فوتبال ایران معرفی شدند ولی به نظر می‌رسد این اتفاق برای مهدی دیر رخ داد. دلیلش را در چه می‌بینی؟

 

از همان زمان‌های قدیم هم فوتبالیست‌های خوبی در بوشهر داشتیم ولی به دلیل نبود امکانات و ارتباطات دیده نمی‌شدند و نمی‌توانستند از استان خارج شوند ولی خدا را شکر چند سالی است که توجه‌ها بیشتر شده و بازیکنان بعضاً کیفیتشان دیده می‌شود و می‌بینید استعدادهای خوبی از بوشهر بیرون می‌آیند و خدا را شکر همه هم عالی هستند و دیده می‌شوند و به عنوان یک ستاره می‌درخشند.

 

 

* مهدی چند مقطع با پرسپولیس به چالش خورد. تو به عنوان بزرگتر و همشهری به او مشورت می‌دادی که چکار کند؟ و اینکه فکرش را می‌کردی از آن شرایط عبور کند و به چنین جایگاهی برسد؟

 

از روز اولی که آمد به عنوان همشهری و کسی که پدرانمان با هم همبازی و رفیق بودند آشنایی با او داشتم و به همین دلیل به صورت نامحسوس حمایتش می‌کردم و خیلی‌ جاها از من سوال می‌پرسید و کمک می‌گرفت و خیلی‌ جاها بدون اینکه خودش بداند پشت پرده به او کمک می‌کردم و خب یک چالش‌هایی داشت و اتفاقاتی برایش افتاد ولی خدا را شکر توانست ذهنیت و کار خودش را تقویت کند و به خوبی مسیر رشد و پیشرفت را در پی بگیرد و جلو برود.

 

 

* نقش تصمیمات اشتباه را در سرنوشت فوتبالی او چقدر پررنگ می‌بینی؟

 

بله کتمان نمی‌کنم که چنین موضوعاتی وجود داشت و من با او زیاد صحبت می‌کردم و خدا را شکر خودش هم به این موضوع پی برد و راهش را پیدا کرد.

 

 

* وقتی به لیگ قطر رفت همه فکر می‌کردند یک انتخاب اشتباه انجام داده ولی بعد به لیگ پرتغال رفت و مسیر خوبی در پیش گرفت که به اینجا رسیده است.

 

در مقطعی که به قطر رفت به نظرم او در شرایطی بود که نیاز داشت کمی از فضای فوتبال ایران فاصله بگیرد و فضای جدیدی را تجربه کند و در شرایط جدیدی فعالیت کند تا بتواند مسیر خودش را پیدا کند و بتواند در مسیر رشد قرار بگیرد و راه خودش را به خوبی پیدا کند.

 

 

* مهم‌ترین خصوصیت اخلاقی مهدی طارمی که باعث پیشرفتش شده را چه می‌بینی؟

 

مهم‌ترینش همان پشتکار و تلاشش بود که کم نمی‌آورد و دوست داشت همیشه پیشرفت کند و بهتر شود و از لحاظ اخلاقی هم خیلی بچه صاف و ساده‌ای است و به قول معروف دل پاک و صافی داشته است و دارد.

 

 

* از بازی با یوونتوس بگو. او ابتدا در ترکیب پورتو در این بازی درخشید و بعد اخراجش خیلی سرو صدا بپا کرد.

 

نه من و بلکه همه ایرانی ها بازی‌های پورتو را به خاطر مهدی نگاه می‌کنند. مهدی سال قبل درخشش خوبی داشت و به یک تیم بزرگ آمده بود و توانسته بود عملکرد خوبی هم داشته باشد. حالا اوایل حضور در پورتو یک مقدار نیمکت نشینی را تجربه کرد و این موضوع برایش سخت بود ولی کم کم خودش را نشان داد و گل سر سبد عملکرد خوب او ابتدا در بازی با یوونتوس بود که هم در آن گل زد و هم اخراج شد که سر اخراجش با او صحبت کردم و گفتیم و خندیدیم و واقعاً به عنوان یک رفیق و همشهری حس خیلی خوبی داشت.

 

 

* وقتی دیدی مهدی در جمع نفرات اصلی و اولیه پورنو مقابل چلسی نیست چه احساسی داشتی؟

 

 

من چون بایرن مونیخی بودم مد نظرم بود که اول بازی پاریسن ژرمن با بایرن را ببینم و قبل بازی که ترکیب اعلام شد و دیدم مهدی در زمین نیست خیالم راحت شد و به خودم گفتم ولش کن و بازی بایرن را نگاه می‌کنم و نیمه دوم در دقایقی که مهدی به زمین آمد شبکه را تغییر دادم و بازی پورتو را دیدم و گل مهدی واقعاً یک گل استثنایی بود و برایش خیلی خوشحال شدم که این گل قشنگ را زد. این پیشرفت و تلاشی که کرد حقش است و هر کسی تلاش کند موفق می‌شود.

 

 

* وقتی مهدی وارد زمین شد حس می‌کردی بتواند نتیجه را تغییر دهد؟

من این حدس را می‌زدم که ورود مهدی به زمین نتیجه را تغییر دهد و عقیده دارم اگر از اول در زمین بود یا زودتر به زمین می‌آمد و همین گل ۵-۶ دقیقه زودتر زده شده بود پورتو این پتانسیل را داشت که بتواند به بازی برگردد و چلسی را حذف کند و راهی مرحله نیمه نهایی شود.

 

 

* وقتی طارمی گل را زد چه واکنشی نشان دادی؟

 

با فریاد خوشحالی به زبان بوشهری گفتم: بوآ، بوآآآآآ


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.