یک قدم تا بهترین اتفاق سال برای طارمی

شناسه خبر: 35856
تاریخ انتشار: 15 دی 1400

مهدی طارمی توانست با کسب آراء مردمی، به جمع ۳ نامزد پایانی کسب جایزه پوشکاش یا بهترین گل سال ۲۰۲۱ میلادی راه یابد.

پس از اینکه پسر بوشهری فوتبال ایران جوایزی همچون بهترین گل فصل لیگ قهرمانان اروپا را از آن خود کرد، حالا او هدف بزرگتری را مدنظر قرار داده است. مهدی طارمی پس از پشت سر گذاشتن ۷ حریف گردن کلفت، اکنون خود را در میان ۳ نفر پایانی برای کسب عنوان جایزه پوشکاش یا بهترین گل سال دنیای فوتبال می بیند.

پوشکاش جایزه ای است که در ۲۰ اکتبر ۲۰۰۹ توسط فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) و به دستور سپ بلاتر رئیس وقت این نهاد تأسیس شد تا به مرد یا زنی اعطا شود که از نظر زیبایی بهترین گل سال را در تقویم ۳۶۵ روز میلادی به ثمر رسانده باشد و اکنون فوتبال ایران تا تصاحب بزرگترین عنوان جهانی خود، فاصله چندانی ندارد.

در دیدار برگشت از مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، پورتو برای جبران شکست ۲ بر صفر مقابل چلسی در استادیوم سانچز پیسخوان شهر سویا به مصاف این تیم رفته بود. دیداری که به دلیل شرایط کرونایی در این استادیوم برگزار شد. طارمی در بازی رفت و به دلیل اخراج مقابل یوونتوس غایب بود و در مسابقه برگشت نیز از دقیقه ۶۳ وارد زمین شد و در لحظات پایانی مسابقه روی پاس نانو به هوا برخاست و با ضربه ای قیچی برگردان و استثنایی، دروازه ادوارد مندی را باز کرد.

هر چند که گل زیبای طارمی باعث پیروزی یک بر صفر تیمش شد اما به کمک پورتو نیامد و آنها تنها شکست قهرمان آن دوره از رقابت های لیگ قهرمانان اروپا را رقم زدند اما این این گل استثنایی دستاوردهای فردی متعددی را برای مهاجم ایرانی پورتو در پی داشته و اکنون او فاصله ای تا تصاحب یک عنوان بزرگ دیگر ندارد.

مرحله نخست رأی گیری برای انتخاب بهترین گل سال فوتبال جهان بین کاربران وب سایت رسمی فیفا برگزار شد و از میان ۱۰ گلی که کاندیدا بودند، گل محشر مهدی طارمی به چلسی در کنار گل پاتریک شیک مهاجم تیم ملی چک به اسکاتلند در یورو ۲۰۲۰ و همچنین گل اریک لاملا بازیکن تاتنهام به آرسنال در لیگ برتر انگلیس سه کاندیدای نهایی تصاحب جایزه پوشکاش محسوب می شوند.

طارمی باید با این ۲ گل رقابت کند. گل رابونایی لاملا و گلی که پاتریک شیک از میانه میدان وارد دروازه اسکاتلند کرد.

تا سال ۲۰۱۸، برنده این عنوان کاملاً بر اساس رای هواداران در وب سایت رسمی فیفا تعیین می شد. با این حال، پس از یک جنجال در جایزه ۲۰۱۸، فیفا رویه را تغییر داد. اکنون، این جایزه توسط کارشناسان منتخب فیفا تعیین می شود که برنده را بر اساس سه گل برتری که مردم به آن رای داده اند، انتخاب می کنند.

طارمی چند ماه پیش و درخصوص پیروزی احتمالی و کسب جایزه پوشکاش در مراسم گالا گفته بود: نمی دانم قبلا این را گفته ام یا نه ولی چند سالی است که به این فکر هستم که یک روز در  مراسمی که جایزه هایی  به بازیکنان تعلق می گیرد حضور داشته باشم. نمی دانستم برای چه عنوانی باید آنجا باشم اما همیشه مدنظرم بود که من باید روی آنجا باشم. حالا خوشبختانه شاید گلی که زدم کاندید جایزه گل پوشکاش باشد. با محبتی که مردم همیشه به من داشتند امیدوارم گل من باز هم رای بیاورد و جزو ۳ گل پایانی باشد و در این مراسم حضور داشته باشم.

حالا بخش نخست رویای مهاجم بوشهری رخ داده و نام طارمی در میان ۳ کاندیدای پایانی دیده می شود. او توانست رأی اعتماد را از کاربران وب سایت فیفا دریافت کند و اکنون برای تصاحب جایزه اصلی و پایانی، باید نظر کارشناسان فیفا را به خود جلب کند. مراسمی که قرار است ۲۷ دی ماه برگزار شود و همگان امیدوارند تا یک ایرانی بتواند یکی از بزرگترین جوایز فردی دنیای فوتبال را از آن خودش کند.


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.