«شاهزاده ایران سر میز پادشاهان» شانس آقای گلی مهدی طارمی و قهرمانی پورتو چقدر است؟

شناسه خبر: 39140
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1402

 

مهدی طارمی مهاجم ایران با گلزنی در دربی پورتو نه تنها شانس خود را برای کسب عنوان آقای گلی پرتغال افزایش داد بلکه در جدول گلزنان اروپا به «کریم بنزما» و «محمد صلاح» هم نزدیک شد.

 تیم فوتبال پورتو در چارچوب هفته سی ام لیگ پرتغال با نتیجه ۱ بر صفر تیم بواویشتا را شکست داد. تک گل پورتو در دقیقه ۵۹ توسط مهدی طارمی از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید تا آبی و سفیدها با کسب سه امتیاز، زمین را ترک کنند.

نمره متوسط برای مهاجم ایران

سایت «گل پوینت» در پایان بازی پورتو و بواویشتا به طارمی که ۸۹ دقیقه در زمین بود، نمره ۵.۹ داد. «اوتاویو» با ۶.۷ امتیاز بهترین بازیکن زمین لقب گرفت. طارمی همچنین در این مسابقه از داور کارت زرد دریافت کرد.

 

شانس پورتو برای قهرمانی چقدر است؟

پورتو با این پیروزی، ۷۳ امتیازی شد تا با چهار امتیاز کمتر نسبت به بنفیکا، جایگاهش در رده دوم جدول را حفظ کند. تنها چهار هفته دیگر از مسابقات لیگ پرتغال باقی مانده است و پورتو روی کاغذ دیدار چندان دشواری در پیش ندارد. با این حال تقابل بنفیکا با اسپورتینگ که به دربی لیسبون معروف است و همچنین بازی با تیم رده سومی براگا مسابقاتی است که پورتو امیدوار است بنفیکا در آن امتیاز از دست بدهد. پورتو در شرایطی می‌تواند قهرمان بشود که هر چهار بازی را برنده بشود و بنفیکا حداقل ۴ امتیاز نگیرد.

طارمی در یک قدمی آقای گلی

در جدول گلزنان پرتغال، «ژائو ماریو» و «گونسالو راموس» دو بازیکن بنفیکا با ۱۷ گل در صدر هستند. طارمی با گلزنی در بازی شب گذشته، تعداد گل‌هایش را به ۱۶ رساند تا یک قدم دیگر به مهاجمان بنفیکا نزدیک بشود. مهاجم ۳۰ ساله و ایرانی پورتو طی سه فصل اخیر حضورش در پرتغال تاکنون به عنوان آقای گلی دست نیافته است و احتمال دارد این طلسم را بشکند.

 

طارمی به اسطوره الجزایری رسید

طارمی که پیش از این در جمع پنج گلزن برتر خارجی تاریخ پورتو قرار رفته بود، با گلزنی مقابل بواویشتا مجموع گل‌هایش را در این باشگاه پرتغالی به ۷۴ گل رساند و به «رباح ماجر» اسطوره الجزایری رسید. طارمی با ۴ گل دیگر می‌تواند «هالک» مهاجم برزیلی و سابق پورتو را در تعداد گل‌های زده در تاریخ پورتو پشت سر بگذارد. در این صورت تنها «جکسون مارتینز» (۹۲ گل) و «ماریو ژاردل» (۱۶۸ گل) به عنوان گلزنان خارجی تاریخ پورتو بالاتر از طارمی قرار خواهند داشت.

شاهزاده ایرانی بر سر میز پادشاهان

آمار فوق العاده طارمی در سومین فصل حضورش در تیم پورتو قابل توجه است. این مهاجم بوشهری در تمام رقابت‌های این فصل ۲۵ گل به ثمر رسانده است. شاید به همین دلیل باشد که روزنامه «رکورد» بعد از پایان دربی پورتو، در گزارشی با عنوان «شاهزاده ایرانی بر سر میز پادشاهان» به تمجید از این بازیکن پرداخته است.

 

فاصله کم طارمی تا بنزما، صلاح و هری کین

طارمی در لیگ پرتغال ۱۶ گل به ثمر رسانده و در لیگ قهرمانان اروپا صاحب ۵ گل است. دو گل در سوپرجام و دو گل هم در جام آلیانز از دیگر دستاوردهای طارمی در این فصل است. نام مهاجم ایران با این ۲۵ گل در فصل جاری، در جمع گلزنان برتر اروپا هم دیده می‌شود. ارلینگ هالند، امباپه و انر والنسیا در صدر گلزنان اروپا هستند و طارمی با اختلاف دو و سه گل پایین‌تر از نفراتی چون هری کین، کریم بنزما و محمد صلاح قرار دارد.


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.