یادداشت روز:پارس جنوبی جم یا پارس جنوبی تهران+جوابیه خطیب سرپرست تیم فوتبال پارس جنوبی جم

شناسه خبر: 10909
تاریخ انتشار: 31 تیر 1397

سیف‌اله حسنی‌پور*

پارس جنوبی جم یا پارس جنوبی «تهران»؟!

در این هیاهوی مطلق برد رسانه ای قرن، اگر نبود همین امواج نیمه جان صدا و سیمای بوشهر و تلاش بی منت رسانه های محلی، رنگ زرد طلایی تیم پارس جنوبی، برای خیلی ها امروز در «جم» زرد کاهی هم نبود.

آن گاه که تیتر یک نشریه ی «نسیم جم» از شی تل تا آزادگان شد و از آزادگان تا لیگ برتر برای تان نوشتیم، باور کنید ترسمان از این روزها هم بود که بنویسیم. چرا که باور داشتیم فوتبال، ورزش بی رحمی است و ثانیه ها هم در تلخ و شیرینی هایش تغییر ایجاد می کنند.

شاید بعد از فروکش گرما و هیجان جام جهانی، خیلی ها بر این باور رسیده باشند که این جادوی فوتبال، فقط مستطیل سبز نیست و بیش از یازده نفر که مستقیم در آن نقش دارند، میلیون ها یازده نفر دیگر هم با آن زنده اند و با آمدن پارس جنوبی به «جم»، حتی کودکی ۶ ساله نیز چشم به آن تغییرات بنیادین از وجود فوتبال داشت. ولی چه شده که فوتبال برای «جم» همان مستطیل سبز است و آن نود دقیقه پر استرس؟ نمی دانم.!

«حمید رضا صدر» در جایی گفته است: بر خلاف ایتالیا و اسپانیا در ایران، هواداراها در فوتبال نقشی ندارند. وی معتقد است: سیاست های فوتبال ایران تماشاگران را از آن مدل طرفداری که وجود داشت دور کرده و الان نه مدل ایرانی سابق حاکم است و نه مدل فرنگی اش وجود دارد.

ما نیز در خصوص نوع طرفدار خواهی حاکم در تیم پارس جنوبی جم، معتقدیم، مسئولین تیم با احساس هواداران بازی می کنند. دلیلش هم اینکه، کمتر از یک هفته مانده به رقابت های لیگ برتر هیجدهم، هواداران برای تیم داران کم اهمیت اند و تا کنون نه خبری از جشن پیراهن است و نه برنامه ای برای معرفی بازیکن و نه تمرینی در «جم».

این اتفاق ها در حالی رقم می خورد که یووه ایتالیایی، کریس پرتغالی را برای قرارداد به شهر «تورین» می کشد و نساجی با آن بضاعتش سایپا را برای دیدار تدارکاتی به قائم شهر ولی چه شده «تارتار» که همواره دست نیازش به سوی هواداران دراز بود، با فاصله ی یک هفته ای از لیگ هنوز قدمی به «جم» نگذاشته و حتی در یک رسانه ای استانی ظاهر نشده است؟ چه شده است که او و تیمش هفته هاست، کنگر خورده و در تهران لنگر انداخته اند؟

«محمدرضا مهرآیین» نویسنده ی کتاب «جامعه شناسی ورزش» درباره ی تاثیر فوتبال بر ساختارهای اجتماعی و همچنین اثر ساختارهای اجتماعی بر فوتبال معتقد است: ورزش یکی از ابزارهای مهمی است که باعث استحکام ساختارهای اجتماعی می شود؛ همچنین می تواند ارزش ها و فرهنگ را تقویت کند.

در این بین ما معتقدیم، «جم» با داشته های پیشین خود، قبل از فوتبال نیز معرف حضور خیلی ها بود ولی چرا بعد از دو سال حضور این تیم در «جم»، این شهرستان هنوز احساس مالکیتی بر آن ندارد؟ و با این گفته هم باوریم که بی شک مباحث مادی و سوداگری در فوتبال به این مهم لطمه وارد کرده و نیاز به آسیب شناسی دارد!

نویسنده کتاب «جامعه شناسی ورزش» درباره ی نقش فوتبال در دنیای مدرن می گوید: جامعه ی مدرن با خود ارزش های مدرن می آورد؛ فوتبال ورزشی است که به فرآیند «مدرنیسم» چسبیده و نمی توان آن را از دنیای مدرن جدا کرد. امروزه فوتبال بخشی از زندگی مدرن شده است. امروزه برخی از آمارها نشان می دهند در دنیا نزدیک به ۶۰۰ تا۷۰۰میلیون نفر از فوتبال نان می خورند و این نشانگر آن است که فوتبال تبدیل به صنعت شده است.

در اینکه فوتبال یک کالا و صنعت اقتصادی است شکی نیست ولی جای طرح این سوال است که از این صنعت به جز شور و نشاط اجتماعی چه چیزی تا کنون به «جم» رسیده است؟ شهرستان چه میزان از این صنعت، درآمد کسب کرده است؟ در حالی که بر این باوریم، پارس جنوبی جم فرصتی مناسب است و باید از دیگر خصایص ذاتی ارمغان آن یعنی فوتبال در جهت توسعه ی دیارمان از آن بهره برد.

*مدیرمسئول هفته نامه «نسیم جم»

 

در ادامه این یادداشت خطیب سرپرست تیم فوتبال پارس جنوبی جم جوابیه ای در فضای مجازی منتشر کرده است که خواندن آن نیز خالی از لطف نیست!

سلام
جناب اقای حسن پور سلام در پاسخ به فرمایشات جناب عالی لازم دانستم چند مطلبی عرضه بدارم جناب عالی اگر دلسوز برا تیم هستی باور کن ما دوچندان ما هم بومی جم هستیم و روزهاست که از خانواده بدوریم تا شاید با همکاری همه اعضا تیم ومسولین و هواداران خوبمون تیمی ساخته شود که دل مردم را شاد کنیم
لازم میدانم جهت اینکه اذهان عمومی مردم نسبت به تیم محبوبشان خراب نشود نظر شما را به چند نکته جلب نمایم

١ عدم زمین چمن طبیعی در جم یکی از مواردی است که تیم جهت انجام تمریات بایستی داشته باشد که متاسفانه در شهر ما یک زمین چمن طبیعی میباشد که ان هم خیل تیمها شهر از ان استفاده میکنند همین شهرستان کنگان دارای ٣ زمین چمن استاندارد و ٢ زمین چمن مصنوعی هست که در جم ما وجود ندارد
٢ جم یک هتل هم ندارد که بتواند مثلا رونالدو پرتقالی را به جم بیاورد
بنابر این چگونه باید تیمهای خوب جهت انجام بازی تدارکاتی به جم بیایند اگر تیمها جهت بازی رسمی به جم می ایند بخاطر قانون فدراسون است که طبق مقررات انجام میشود
اما در حالت عادی نمی ایند چون اینگونه امکانات ندارد

٣ جم فرودگاه دارد اما پروازی ندارد که تیمها راحتر به جم بیایند در بازیهای تدارکاتی تیمها مجبور نیستند که چنین هزینه هایی کنند
۴ اگر بازیکن در تهران جذب نکنیم نمیتوانیم در جم جذب کنیم این یکی از سیاستهای باشگاه هست که دو سال در لیگ جواب داده است ودر اخر لازم است توجه داسته باشی که تیم بخاطر این در اردوی تهران هستت که اول جهت گرفتن بازیکن و دوم جهت برگزاری بازیهای تدارکاتی داشتن. زمین تمرین خوب سالن بدنسازی خوب و استخر به موقع میباشد.
مستحضرید چند بازی خوب با تیهای خوب برگزار شد تا عیار تیم بدست اید مثلا در جم اگر زمین هم بود هتل نبود که تیمی را دعوت کنیم انوقت بایستی با تیم دسته ٣ بازی کنیم که فایده ای نداشت
ان شالله که همانگونه که نسیم جم نسیم همدلی فرموده اید هم دل باشیم تا شاهد بازیهای خوب باشیم
در پایان لازم میدانم به اطلاع شما برسانم که تیمهای زیر جهت اردوی خود و بازیهای تدارکاتی در تهران حضوردارند
صنعت نفت ابادان
فولاد خوزستان
سپاهان اصفهان
نساجی مازندران
نفت مسجد سلیمان
تیم سپید روز رشت
پدیده مشهد
استقلال خورستان
موفق باشید

 


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.