سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد/مارک ویلموتس از بلژیک

شناسه خبر: 19394
تاریخ انتشار: 24 اردیبهشت 1398

 

 

این سرمربی ۵۰ ساله که در جام جهانی ۲۰۱۴ و یورو ۲۰۱۶ هدایت تیم ملی بلژیک را بر عهده داشته، بعد از مذاکره فدراسیون فوتبال ایران با گزینه های مختلف، در نهایت به عنوان فرد نهایی برای امضای قرارداد به تهران خواهد آمد.

 

پیش از ویلموتس، مهم ترین گزینه فدراسیون فوتبال برای هدایت تیم ملی ژولین لوپتگی، سرمربی سابق تیم ملی اسپانیا بوده که توافقات تا مرحله خوبی پیش رفته بود اما بروز یک مسئله خانوادگی مانع از توافق بین ایران و این مربی اسپانیایی شده است. تاج در اسپانیا با لوپتگی جلساتی برگزار کرده و به توافقاتی رسیده بود اما در نهایت این مربی به دلیل بیماری پدرش، فعلا قادر به حضور در ایران نیست. بنابراین پس از لوپتگی، گزینه اصلی مارک ویلموتس بلژیکی است که در تیم ملی فوتبال این کشور هدایت نسل طلایی شیاطین سرخ اروپا را بر عهده داشت.

 

 

 

نکته جالب درباره پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی، معرفی گزینه هایی مثل خوزه پکرمن، مارچلو بیلسا و میرچا لوچسکیو بوده اما فدراسیون فوتبال به دنبال چهره جوان تری برای هدایت تیم ملی می گشته و یکی از شروط لازم برای حضور در تیم ملی ایران نیز برنامه ریزی و زیر نظر داشتن تیم های پایه عنوان شده که ظاهرا این نکات در مذاکرات با ویلموتس به وی اعلام شده و مورد قبول او قرار گرفته است. در نهایت ویلموتس امشب یا فردا به تهران خواهد آمد و در ۲ فیفادی بعدی که بازی های تیم ملی ایران مقابل کره جنوبی و سوریه خواهد بود، روی نیمکت تیم ملی خواهد نشست. مردی با پیراهن سفید و افکاری که کیفیت آنها به مرور برای طرفداران فوتبال در ایران مشخص خواهد شد.

 

شاخص ترین وجه کار ویلموتس در ایران جانشینی کارلوس کی روش است که به مدت ۸ سال هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشته است. این مربی بلژیکی به عنوان یک بازیکن پرافتخار و مشهور در فوتبال بلژیک بوده و در کارنامه خود حضور در تیم های ملی بلژیک، ساحل عاج و شالکه آلمان را دارد.

 

 

قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با ویلموتس هنوز نهایی نشده اما در صورت حضور این مربی در ایران، این توافقنامه به امضای طرفین خواهد رسید؛ توافقنامه ای که یک سمت آن مهدی تاج است و در سمت دیگر مردی که خود را روی یکی از پر تب و تاب ترین نیمکت های فوتبال جهان خواهد نشاند.

 

 

اخبار حاکی از آن است که مارک ویلموتس احتمالا به زودی راهی تهران خواهد شد تا مذاکرات نهایی برای پذیرفتن پیشنهاد تیم ملی ایران را انجام داده و در صورت توافق قرارداد خود را منعقد کند؛ در ادامه مروری به زوایای زندگی ورزشی مارک ویلموتس و البته حواشی عجیبی مانند حضورش در عرصه سیاست خواهیم داشت.

آخرین تصاویری که از مارک ویلموتس در مستطیل سبز به یاد داریم، هافبکی تنومند در ترکیب تیم ملی بلژیک در جام جهانی ۲۰۰۲ است. کاپیتان تنومند و شماره ۷ تیم ملی بلژیک که آخرین روزهای حضور خود در عرصه ملی را سپری می کرد و شکست ۰-۲ برابر تیم ملی برزیل در یک هشتم نهایی، پایان آرزوهای کاپیتان ویلموتس و دیگر همبازیانش در جام خاور دور بود. یک جام جهانی فوق العاده برای ویلموتش و به ثمر رساندن ۳ گل از سوی این هافبک کهنه کار در مرحله گروهی که رای به صعود بلژیک به عنوان تیم دوم بعد از ژاپن داد.

دوران حضور ویلموتس در مستطیل سبز مختص به بازی کردن در یکی از تیم های بزرگ لیگ بلژیک یعنی استاندار لیژ شد و وی در دو مقطع حضور در بوندسلیگا و شالکه و یک فصل هم بازی کردن در بوردو را تجربه کرد.

فرزند کشاورزی بلژیکی در دوران ورزشی خود با روحیه ای برگرفته از سرزمین پدری، بازیکنی سخت  کوش، زحمت کش و خوش اخلاق بود. یکی از ماندگارترین لحظات ویلموتس در جام جهانی ۲۰۰۲ و دیدار مقابل تیم ملی برزیل رقم خورد.

گل تیم ملی بلژیک برابر برزیل مردود اعلام شد اما ویلموتس به عنوان کاپیتان ترجیح داد اعتراض نکند و در پاسخ به سوال در مورد این رفتارش گفت: “داور مدعی شد ویدئو را دیده و ممکن است اشتباه کرده باشد و همین شجاعت وی برای من کافی و قابل احترام است. واکنشی که کمتر در مستطیل سبز محلی از اعراب دارد.”

این واکنش برگرفته از تاریخ کشور بلژیک بود؛ سرزمینی که آموخته هنگام شکست خوردن از قدرت های بزرگ تر، شکست خورده ای قابل احترام بوده و سر خود را بالا بگیرد.

مارک ویلموتس پس از پایان دوران ورزشی ترجیح داد ابتدا سرکی در دنیای سیاست هم بکشد. ویلموتس در انتخابات فدرال ۲۰۰۳ به عنوان نماینده حزب محافظه کار و اصلاح طلب فرانسوی زبان، وارد مجلس سنا شد و معتقد بود فوتبال یکی از عواملی است که می تواند موجب اتحاد فرانسوی زبانان و هلندی زبانان بلژیکی شود. اما این تصمیم فرجام خوشی نداشت و ۲ سال بعد ویلموتس رسما بابت این تصمیم عذرخواهی کرده و مدعی شد دیگر علاقه ای به ادامه فعالیت در عرصه سیاست ندارد.

البته در آن مقطع صرف نظر از دیدگاه های سیاسی ویلموس، تمایل او برای فدا کردن محبوبیتش در مسیر استفاده از تجربه، انرژی و هوش خود “برای انجام کاری مفید” برای بهبود زندگی مردم بلژیک به جای از سر گرفتن یک زندگی راحت و بی دردسر، مورد تمجید و ستایش بسیاری در آن کشور قرار گرفت.

با پایان یافتن دوره نافرجام حضور در سیاست، ویلموتس خیلی سریع در عرصه مربیگری مشغول به فعالیت شد و ۷ سال روی نیمکت تیم ملی بلژیک به عنوان دستیار دیک ادووکات و جرج لیکنز قرار گرفت. دورانی موفق که سرآغاز رقم خوردن نسل فوق العاده بلژیک در سالهای بعد و معرفی استعدادهایی رخشان در دوران اخیر و تبدیل شدن بلژیک به یکی از قدرت های فوتبال اروپا گشت.

با جدایی جرج لیکنز، حالا نوبت اعتماد به ویلموتس فرا رسیده بود. صعود به جام جهانی ۲۰۱۴، اولین دستاورد این سرمربی بود و در جام برزیل نیز بلژیک تا یک چهارم پیش رفت و آنجا بدشانس بود که مغلوب گل دقایق ابتدایی گونسالو ایگواین شد و با از دست دادن فرصت هایی طلایی خصوصا در اواخر بازی، با پذیرش شکست برابر آرژانتین با جام جهانی وداع کرد.

با حضور سوپراستارهایی چون ونسان کمپانی، ادن هازارد، کوین دی بروین، تیبو کورتوا و روملو لوکاکو، بسیاری بلژیک را یکی از نامزدهای اصلی قهرمانی در یورو ۲۰۱۶ می دانستند اما شکست ناباورانه در برابر ولز و گرت بیل آماده در یک چهارم نهایی یورو ۲۰۱۰، پایان آرزوهای این تیم و البته صدارت مارک ویلموتس روی نیمکت تیم ملی بلژیک بود.

دوران کوتاه حضور روی نیمکت ساحل عاج هرگز برای سرمربی بلژیکی خوشایند نبود و در نهایت تنها پس از شش بازی که عموما با شکست همراه بود، حکم اخراج مارک ویلموتس از ساحل عاج نیز صادر شد.

روزهای پر فراز و نشیب دوران سرمربیگری و البته تجربه حضور در عرصه باشگاهی، دو خصیصه مهم مارک ویلموتس طی این سالها بوده است. نسل طلایی بلژیک بخش زیادی از پیشرفت خود را مدیون اعتماد این سرمربی ۵۰ ساله است اما عدم توفیق در یورو ۲۰۱۶ و دوران کوتاه حضور در آفریقا، تردیدهایی در مورد ویلموتس ایجاد کرده است.

بعد از سپری کردن دوران ۸ ساله حضور کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی ایران، نام های بزرگی برای جانشینی او مطرح شد و در نهایت به نظر می رسد مارک ویلموتس فاصله چندانی با نیمکت تیم ملی ایران ندارد. یک سرمربی بلژیکی که می تواند رویاهای برآورده نشده ایران در جام جهانی و جام ملت های آسیا را تعبیر کند.


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.