یادداشت:حاشیه‌های داوران زن از آلمان تا بوشهر و سوپر کاپ اروپا

شناسه خبر: 20870
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1398

 

چهارسال پیش کریم دمیربای بازیکن ترک‌تبار دوسلدورف در لیگ دسته‌ دوم باشگاه‌های آلمان، پس از آن‌که با کارت زرد دوم از سوی بی‌بیانا اشتاینهاوس داور مسابقه مواجه و از زمین اخراج شد، خطاب به او گفت: «زنان در فوتبال مردان جایی ندارند»./ “women have no place in men’s football”

 

این جمله را برخی رسانه‌های ایرانی «جای زن در آشپزخانه است» ترجمه کردند اما در چند منبع انگلیسی عبارت انگلیسی فوق آمده است: زنان در فوتبال مردان جایی ندارند.

 

حاشیه‌های داوران زن از آلمان تا بوشهر و یوفا کاپ

این هافبک جوان که به خاطر این جمله با سه بازی محرومیت قطعی و دو بازی محرومیت تعلیقی از سوی لیگ آلمان روبه‌رو شد، بلافاصله بعد از بازی به خانم اشتاینهاوس تلفن زد و از او عذرخواهی کرد. او هم‌چنین در صفحه‌ی توییتر خود نوشت که به خاطر آن‌چه به داور مسابقه گفته، «بی‌نهایت شرمنده است». دمیربای اضافه کرد که آن جمله بازتاب‌دهنده‌ی نظرش درباره‌ی زنان نیست.

با وجود این عذرخواهی‌ها، باشگاه “فورتنا دوسلدورف” تصاویری از یک دیدار فوتبال دختران را با داوری “کریم دمیربای” روی صفحه‌ی فیسبوکش منتشر کرده و در توضیحی برای این تصاویر نوشته: «وقتی یک بازیکن جوان مرتکب اشتباه می‌شود، این اتفاق برایش می‌افتد».

حاشیه‌های داوران زن از آلمان تا بوشهر و یوفا کاپ

گرچه در برخی رسانه‌ها فارسی زبان عنوان شد که این بازیکن که از این جریمه خیلی عصبانی بود در آن دیدار هشت بازیکن را اخراج کرد و بازهم جمله‌ جای زن در آشپزخانه است را تکرار کرد اما این عبارت در منابع انگلیسی نیامده و اتفاقاً عکس‌های آن قضاوت با لبخند طرفین منتشر شده است.

“بی‌بیانا اشتاینهاوس” که عذرخواهی دمیربای را پذیرفت، نخستین داور زن حرفه‌ای فوتبال در آلمان است که در بوندس‌لیگا هم سوت زده و چندی قبل گفته شد به علت حضور او در مسابقهٔ بین بایرن مونیخ و آگسبورگ، از پخش زندهٔ این بازی جلوگیری از شبکه ورزش جلوگیری شد.

از روز گذشته خبر داوری زنان بازی‌های فیستوال فوتبال پسران زیر ۱۲ سال استان بوشهر ابتدا با استقبال عمومی مواجه شد، دقایقی بعد اعلام شد رئیس کمیته داوران هیئت فوتبال استان بوشهر گفت: بر اساس تصمیم‌ هیئت فوتبال از صبح روز پنج‌شنبه داوری بانوان در این فستیوال متوقف شد.

این خبر درست با خبر تصمیم تاریخی یوفا همراه شد که اعلام کرد استفانی فراپارت داور زن فرانسوی ۱۲ روز دیگر دیدار لیورپول و چلسی در سوپرکاپ اروپا را قضاوت خواهد کرد. دیداری که قرار است در استانبول برگزار شود. این هم شاید طنز روزگار است که یک داور زن مهمترین بازی این روزهای فوتبال را در یکی از شهرهای ترکیه سوت می‌زند. جایی که ریشه‌های «کریم دمیربای» آنجا زنده‌اند.

این برای اولین بار در تاریخ فوتبال است که یک داور زن، دیداری به این اهمیت در فوتبال مردان را قضاوت می کند. فراپارت ماه گذشته داوری بازی نهایی جام جهانی زنان بین هلند و آمریکا را برعهده داشت. دیداری که با برتری ۲-۰ آمریکا به اتمام رسید.

داوری زنان در فوتبال به یکی از دردسرهای تلویزیون ما هم تبدیل شده است. نخستین بار در ایتالیا وقتی یک کمک داور زن در کالچو قضاوت کرد، بینندگان تلویزیونی در ایران نیمی از بازی را ندیدند، هر وقت توپ به سمت او می‌رفت تصاویر دیگری جایگزین می‌شد. در چندسال اخیر در سطوح مختلف فوتبال به ویژه در آلمان زنان به قضاوت دیدارهای مهم پرداخته‌اند. این موج به همه دنیا رسیده و داوری زنان در ایران تحسین می‌شود و چند داور زن به چهره های مطرح تبدیل شده‌اند.

دیر و دور نیست که در برخی از کشورها شاهد آن باشیم که وقتی «تیم ملی فوتبال» یک کشور به زمین می‌آید، صرفاً ترکیب مردانه نباشد و زنانی هم در میان آنها قرار بگیرند. مسابقات جام جهانی زنان در فرانسه نشان داد که برخی از بازیکنان زن از توانمندی‌های بسیار خوبی برخوردارند و آنچنان که تصور می‌شد فاصله کهکشانی با مردان ندارند. دنیا دارد به سرعت پوست می‌اندازد، حتی اگر هیئت فوتبال داوری زنان را در بازی‌های فیستوال فوتبال پسران زیر ۱۲ سال استان بوشهر متوقف کند.
منبع:عصرایران


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.