شوک نفتی در لیگ برتر فوتبال ایران/ پارس جنوبی جم هم در خطر!

شناسه خبر: 21831
تاریخ انتشار: 24 شهریور 1398

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت هرگونه کمک به تیم‌های تابعه صنعت نفت را ممنوع اعلام کرد و از تعیین تکلیف باشگاه‌های نفت آبادان، نفت مسجد سلیمان و پارس جنوبی که در لیگ برتر فوتبال ایران حضور دارند خبر داد.

بیژن زنگنه در این خصوص گفته: به‌ منظور صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها، انجام مسئولیت‌های مدرس، سرپرست، سرمربی، مربی، کمک مربی، دبیر، عوامل فنی و پزشکی و دیگر عناوین مشابه در تیم‌های باشگاهی در همه سطوح مرتبط با ورزش قهرمانی، تنها از طریق افراد حقیقی بخش خصوصی (غیردولتی) مجاز است و پرداخت هرگونه وجهی به کارکنان در قالب تیم‌های قهرمانی تحت هر عنوان ممنوع است.

وزیر نفت، مالکیت و مدیریت و حتی کمک مالی به باشگاه‌های حرفه‌ای توسط شرکت‌های تابعه صنعت نفت به هر صورت (مستقیم و غیرمستقیم) را ممنوع کرده و دستور داده است مدیریت و مالکیت تیم‌های فوتبال صنعت نفت مسجد سلیمان، صنعت نفت آبادان و پارس جنوبی جم تا تاریخ  ۱/ ۹/ ۱۳۹۸ در چارچوب ضوابط و مقررات ذی‌ربط تعیین تکلیف شود.

 

در این ابلاغیه تاکید شده است با توجه به کمبود منابع مالی، در سال ۱۳۹۸، صنعت نفت هیچ اعتباری برای اعزام برون‌مرزی تیم‌های ورزشی اعم از قهرمانی (برای شرکت در مسابقات رسمی بین‌المللی دوره‌ای آسیایی و جهانی به ‌عنوان سهمیه فدراسیون‌های مربوطه و مشابه آن) تخصیص نمی‌دهد.

 

با ابلاغیه صریح تکلیف سه باشگاه فعال در لیگ برتر کاملا نامعلوم به نظر می‌رسد. نفت آبادان، نفت مسجد سلیمان و پارس جنوبی جم سه تیمی هستند که توسط شرکت های تابعه وزارت نفت در سه شهرستان مختلف اداره شدند و بودجه خود را در قالب مسوولیت های اجتماعی از آنها دریافت می کنند. اما حالا که وزیر نفت چنین دستوری را به کل مجموعه و شرکت های تابعه ابلاغ کرده است آینده این سه باشگاه کاملا نامعلوم به نظر می رسد.

 

از آنجا که زنگنه خواستار تعیین مالکیت این سه باشگاه شده، به نظر می رسد وزارت نفت دیگر علاقه‌ای به اداره تیم های فوتبال را نیز ندارد و بنابراین این دستور را باید به منظور پایان نام یک پیشوند همیشگی در فوتبال ایران دانست؛ اینکه دیگر نفتی در فوتبال ایران قرار نخواهد داشت.

 

وزارت نفت قبلتر بدون توجه به مسائل و مخالفت‌های این کار را درباره نفت تهران انجام داده و حالا با توجه به شرایط جدید فروش نفت ایران، آن را درباره سایر تیم های نفتی به اجرا در آورده است. پیشگامی وزارت نفت در این تصمیم البته ممکن است معنای دیگری داشته باشد و آن پایان باشگاهداری دولتی در فوتبال ایران که به شریان های نفتی و صنعتی وابسته است. نکته مهم دیگر هم این است که با این دستورالعمل تکلیف سه باشگاه نفتی در رقابت های لیگ امسال ناروشن خواهد بود و باید دید این سه باشگاه تا کی به فعالیت رسمی خود در فوتبال ایران (بدون دریافت بودجه) ادامه خواهند داد و این مساله‌ایست که لیگ برتر ایران را هم تهدید می‌کند.


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.