نقش ویژه طارمی در تیم ملی؛ تضمین گلزنی ایران!

شناسه خبر: 22611
تاریخ انتشار: 21 مهر 1398
مهدی طارمی شاید گلزن اول ایران نباشد، اما به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر بودنش تضمینی برای نتیجه گرفتن تیم ملی است.

 

پوکر انصاری‌فرد و هت‌تریک آزمون، آن‌ها را در صدر چهره‌های مهم بازی ایران و کامبوج قرار داد. با این حال تاثیر یک بازیکن شاید، بیشتر از آن‌ها بود. مهدی طارمی که ۲ گل زد، چند موقعیت ساخت و رد پایش روی گل‌های انصاری‌فرد و آزمون هم دیده می‌شد. با توجه به بازی در پست وینگر راست و چپ، طارمی گلزن اول تیم ملی نیست اما حضور او در زمین، تاثیر مستقیمی در موفقیت خط حمله تیم ملی دارد.

از بازی دوستانه با ازبکستان در سال ۲۰۱۵ تا امروز، طارمی ۴۳ بازی با پیراهن تیم ملی انجام داده و یکی از بازیکنان ثابت ایران در بیشتر بازی‌ها بوده است. در بین تمام بازی‌هایی که طارمی در ترکیب اصلی وجود داشته، ایران فقط دو بار نتوانسته دروازه حریفش را باز کند. مقابل سوریه و در زمینی ناهموار، که بازی شرایط عادی نداشت و در جام جهانی و مقابل اسپانیا، که خود طارمی بهترین موقعیت‌های تیم ملی را هدر داد. بجز این دو مسابقه، هر وقت طارمی در ترکیب اصلی تیم ملی بازی کرده، ایران موفق به باز کردن دروازه حریفانش شده است. پرتغال، روسیه، ترکیه، الجزایر و ونزوئلا، مهمترین تیم‌هایی هستند که در حضور ثابت طارمی در ترکیب تیم ملی، از ایران گل خورده‌اند.

این آمار اما در غیاب طارمی، کاملا متفاوت است. در همین بازه زمانی، در بازی‌های کمتری که طارمی در ترکیب اصلی حاضر نبوده یا کلا به زمین نرفته کره جنوبی، چین، عراق، تونس و ژاپن، توانسته‌اند بازی با ایران را بدون گل خورده تمام کنند. شاید شکست در بازی دوستانه مقابل تونس یا توقف روبروی چین و عراق برای تیم ملی برای تیم ملی یک فاجعه نباشد، اما نبودن طارمی مقابل ژاپن در جام ملت‌های آسیا، بیشتر از همیشه به چشم آمد. تیم ملی با حضور آزمون و طارمی، در همه بازی های جام ملت‌ها گل زده بود و این روند، مقابل ژاپن بخاطر محرومیت طارمی متوقف شد. بازیکنی که حضورش در زمین طرفداران تیم خودی را حرص می‌دهد و کابوس مدافعین حریف است.نود


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.