طارمی،شانس مسلم توپ طلای آسیا

شناسه خبر: 2301
تاریخ انتشار: 22 شهریور 1396

آخرین بار که یک ایرانی موفق به کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا شد سال ۲۰۰۴ بود که علی کریمی که در آن زمان در الاهلی امارات بازی می کرد این عنوان را به دست آورد. بعد از آن و تا سال ۲۰۱۰ یعنی شش سال بعد ایران هیچ نماینده ای در میان سه کاندیدای اصلی تصاحب توپ طلا نداشت تا اینکه در این سال فرهاد مجیدی بازیکن استقلال در رقابت با ساشا اگننوفسکی مدافع استرالیایی سوینگنام ایلهوا به این عنوان نرسید. بعد از آن در سال ۲۰۱۱ هادی عقیلی مدافع تیم سپاهان شانس رسیدن به این عنوان را داشت که این بار نیز نماینده ایران به توپ طلا نرسید سرورجپاروف بازیکن حال حاضر استقلال و آن زمان الشباب عربستان به تو طلا رسید.

سال ۲۰۱۲ علی کریمی که با هدف رسیدن به عنوان مرد سال آسیا به پرسپولیس بازگشت نیز در رقابت با لی کئون هو بازیکن کره ای تیم اولسان هیوندای توپ طلا را از دست داد. جوادنکونام نیز که بعد از سال ها حضور در اوساسونا در سال ۲۰۱۳ به استقلال تهران پیوست در همین سال در میان کاندیداهای دریافت توپ طلای آسیا بود که در نهایت این عنوان به ژنگ ژی بازیکن چینی تیم گوانگژو رسید.

از سال ۲۰۱۳ تا امروز باردیگر بازیکنان ایرانی در لیست کاندیداهای اصلی دریافت توپ طلا حضور نداشتند و اکنون به نظر می رسد مهدی طارمی مهاجم تیم ملی ایران و پرسپولیس این شانس را دارد که باردیگر یک ایرانی را به جمع کاندیداهای اصلی  بهترین بازیکن سال آسیا برساند.

طارمی و توپ طلا

مهدی طارمی در رده بندی های بهترین های آسیا در رده ملی و باشگاهی در سال ۲۰۱۷ معمولا یک پای ثابت بوده و همین موضوع شانس او را برای تصاحب عنوان بهترین بازیکن سال افزایش می دهد. طارمی در رده ملی ۴ گل حساس را برای تیم ملی در رقابت های مقدماتی جام جهانی به ثمر رساند و دربازی های دیگر مثل بازی با سوریه که روی هردوگل ایران نقش مستقیم ایفا کرد یکی از مهمترین مهره های کی روش در راه صعود به روسیه بوده است.

در رده باشگاهی نیز او فصل جدید رقابت های لیگ برتر را زدن سه گل آغاز کرد ، او هفت گل نیز در لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رسانده و در کنار ادواردو و پایین تر از هالک برزیلی یکی از سه شانس اصلی رسیدن به عنوان آقای گلی آسیا است.

 

قهرمانی در آسیا مهر تایید توپ طلا

اگر طارمی بتواند تیمش را به فینال رقابت های لیگ قهرمانان آسیا و در نهایت مقام قهرمانی برساند می تواند نامزد اصلی رسیدن به توپ طلای آسیا باشد. طارمی برای عبور از هالک و رسیدن به صدرجدول گلزنان لیگ قهرمانان آسیا هم تنها یک گل کمتر از هالک به ثمر رسانده است و با توجه به بازی های باقیمانده این امیدواری وجود دارد که او بتواند در آسیا هم به مقام آقای گلی برسد.
طارمی در بازی با الاهلی یک بازیکن کامل بود. اوبا وجود بازی در پست مهاجم یکی از دونده ترین بازیکنان پرسپولیس در این مسابقه بود و نود دقیقه در جهت برنامه های تاکتیکی و پرس و فشار روی بازیکنان حریف بازی کرد. طارمی از زمان ده نفره شدن تیم در زمان دفاع تا شش قدم خودی عقب می آمد و در حملات نیز حضور مداوم داشت. او یک پنالتی را تبدیل به گل کرد هرچند داور یک خطای پنالتی دیگر روی او را ندید. با این وصف طارمی برای رسیدن به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا باید الهلال را با گل هایش قربانی کند و تیمش را به فینال ببرد آن وقت ایران می تواند بعد از سیزده سال صاحب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا شود.

 

ورزش سه


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.