گفتگوی فردوسی پور با ستاره بوشهری در خانه اش+عکس

شناسه خبر: 37760
تاریخ انتشار: 04 مرداد 1401

 

مهدی طارمی در زمان سرمربیگری علی دایی در پرسپولیس به سطح اول فوتبال ایران رسید و سپس با درخشش در پرسپولیس و تیم ملی، به یکی از ستاره‌های فوتبال ایران تبدیل شد.

این بازیکن بعد از جدایی از پرسپولیس ابتدا به الغرافه قطر رفت. او می‌گوید مبلغ قراردادش با الغرافه برای یک فصل و نیم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده و سپس پیشنهادی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری از الدحیل قطر داشته که به آن پاسخ منفی داده و با ۲۰۰ هزار دلار راهی ریوآوه پرتغال شده است.

طارمی سپس به فراز و نشیبش در تیم پورتو و رابطه‌اش با «سرجیو کونسیسائو» سرمربی این تیم اشاره و تاکید می‌کند اگر جای مدیران باشگاه بود، «طارمی» را می‌فروخت. او آرزوی بازی در لیگ برتر انگلیس را دارد و شاید این «رویای کودکانه» اش محقق شود.

اینها بخش‌هایی از گفتگوی طارمی با برنامه «فوتبال ۳۶۰» بود که نکات جدیدی را در زندگی فوتبال این مهاجم بر ملا کرد. مشروح این مصاحبه خواندنی در ادامه می‌آید:

دایی گفته بود من بازیکن بزرگی می‌شوم

طارمی در خصوص نحوه حضورش در پرسپولیس گفت: بعد از سربازی یک سال ایرانجوان بودم و در لیگ دسته اول، ۱۲ گل زدم. شخصی به نام صمد ابراهیمی به علی دایی نزدیک بود. او سی. دی بازی‌های مرا که پسرعمویم درست کرده بود به دایی نشان داد. دایی گفت او را بیاورید. همه چیز یکهویی شد. دایی سی. دی را در محل کارش گذاشت و مرا همانجا دید. این چیزی است که ابراهیمی گفت. بعد به تهران رفتیم و در باشگاه صحبتی کردیم و قرارداد بستیم. سپس به تمرینات رفتیم.

وی در خصوص سبک عجیب دویدنش افزود: روز اول تمرین محمد دایی گفت این (طارمی) کم‌رو است و بازیکن نمی‌شود. علی آقا (دایی) گفته بود این بازیکن بزرگی می‌شود و مطمئنم و به او اعتقاد دارم. اگر آن اتفاق نمی‌افتاد من دیده نمی‌شدم. از بازی سوم دایی مرا فیکس گذاشت. چیزی که از دایی کشف کردم این بود که اسامی برایش مهم نیست و هرکسی خوب تمرین کند را بازی می‌دهد.

نقطه مشترک برانکو و کی روش

مهاجم تیم ملی ایران درباره نقش برانکو ایوانکوویچ سرمربی سابق پرسپولیس در پیشرفتش تاکید کرد: برانکو صد درصد در رشد من نقش داشت. او نقش عمده‌ای داشت چون سه سال و نیم اتفاقات خوبی را برای پرسپولیس رقم زدیم. من چیزهای خیلی بیشتری یاد گرفتم.

طارمی تصریح کرد: آن زمان نقطه مشترک برانکو و کی روش این بود که می‌شد از هرکدام متفاوت یکسری چیزها را یاد گرفت چون دو سبک متفاوت اما در یک دیدگاه بودند.

طارمی با لباس پرسپولیس

خودم از گل نکردن بعضی از توپ‌ها خنده ام می‌گرفت

وی درباره اینکه زمان حضورش در پرسپولیس حاشیه داشت و بعضی اوقات توپ‌هایی را گل نمی‌کرد که هیچکس تصورش را نمی‌کرد، گفت: حاشیه‌هایی که در استقلال و پرسپولیس وجود دارد آنقدر زیاد است که بازیکنان هیچ وقت صد درصد نیستند. من هم خودم قبول دارم. خیلی وقت‌ها توپ‌هایی را گل نمی‌کردم که وقتی خودم می‌دیدم خنده ام می‌گرفت. این از چند روز قبل بازی نشات می‌گیرد و به روز بازی می‌رسد.

طارمی در خصوص باند دوستانی که در پرسپولیس داشت، اظهار کرد: آن یکی دو سال می‌توانستم خیلی بهتر باشم ولی طبیعی است. در یک گروه ۳۰ نفره نمی‌توانید با همه ارتباط برقرار کنید. خودم خیلی رعایت می‌کردم ولی اشتباه بود. می‌توانست خیلی بهتر باشد.

بعد از محرومیت باید یک تیم به من روحیه می‌داد!

مهاجم سابق پرسپولیس در خصوص محرومیتش از سوی فیفا به خاطر ماجرای جدایی از باشگاه ریزه اسپور و اینکه بعداً در مصاحبه‌ای از کلمه «خیریت» استفاده کرده بود، گفت: شاید اگر هم من بودم این اتفاقات می‌افتاد (نتایج بد پرسپولیس) چون تیم بد بود. مقصر آن اتفاقات من نبودم. قول و قرارهایی که طاهری (مدیرعامل سابق پرسپولیس) داد را انجام دادم و او باید گردن می‌گرفت. کلمه خیریت را هم من نگفتم. اول پندار خمارلو گفت که حتماً خیریت داشته است. حتی آن کلمه را من نگفتم. من همان را تکرار کردم.

طارمی ادامه داد: در آن زمان که محروم شدم، به زور مرا سر تمرین بردند. آنقدر عصبانی و ناراحت بودم که به چیزی فکر نمی‌کردم. در این شرایط شما حتی نمی‌توانید صحبت کنید. چهار کلمه هم آنها گفتند. مرا آوردند که به تیم روحیه بدهم در حالی که یک تیم باید به خودم روحیه می‌داد. دو روز قبل از بازی فهمیدم چهار ماه محروم شدم.

پرسپولیس به خاطر دروغ به فیفا محروم شد

این مهاجم ایران در خصوص جدایی یکباره اش از تیم ریزه اسپور ترکیه یادآور شد خوشبختانه در هتلی در استانبول بودیم که همان روز کودتا شد. بندی در قراردادها هست که فیفا اجازه می‌دهد در صورت کودتا، قراردادتان را یکطرفه فسخ کنید. همان زمان طاهری به من گفت می‌توانی به پرسپولیس بیایی. یکسری چیزهای دیگر هم گفت که مشکلی پیش نمی‌آید.

طارمی تصریح کرد: برگشتم و یک سال تمام هفته‌ای یکبار می‌گفتم “حاجی خبری نشد”. طاهری می‌گفت “همه چیز اوکی است و اتفاقی نمی‌افتد”. رای دادگاه کاس هم به من مربوط نبود. پرسپولیس محروم شد چون به فیفا دروغ گفته بودند.

خاطره خنده دار از پنالتی «چیپ» در پورتو

وی در بخشی از مصاحبه خود در خصوص پنالتی‌های «چیپ» و ریسکی در دوران حضورش در پرسپولیس اظهار کرد: آن موقع ریسک پذیر بودم. وقتی جوان‌تر باشید دوست دارید کار خارق العاده تری انجام بدهید. ضربه چیپ و اینها چیزهایی است که یکباره اتفاق می‌افتد. اکثراً سر کری خوانی با تیم حریف است. نمی‌توانید از قبل برنامه ریزی کنید. هرکسی این کار را کند به تیمش خیانت می‌کند. اکثر چیپ هایی که زدم به خاطر «کَل کَل» بود. مثل بازی با النصر عربستان چون آنجا سه بر صفر باختیم و یکسری حرف‌ها زدند.

طارمی در پاسخ به این سئوال که آیا سرجیو کونسیسائو سرمربی پورتو به او اجازه چیپ زدن پنالتی‌ها را می‌دهد؟ گفت: در تمرینات هم چند سال است چیپ نزده‌ام. نمی دانم اگر پنالتی چیپ بزنم کونسیسائو شاکی می‌شود یا نه. یکبار در تمرین پیش فصل سال گذشته پنالتی چیپ زدم. داشتیم با تاکتیک ۱۱ – صفر تمرین می‌کردیم و کار ترکیبی داشتیم. به یک مانع خوردم و افتادم. کونسیسائو گفت “مهدی پنالتی بزن”. توپ را برداشتم و چیپ زدم که او هم خندید!

طارمی و رامین رضاییان

افشای مبلغ قرارداد با الغرافه و پیشنهاد ۲.۵ میلیون دلاری الدحیل

مهاجم ایران در خصوص انتقالش به تیم الغرافه قطر و مبلغ قراردادش در این تیم گفت: همیشه کمتر از همه پول گرفتم. در الغرافه یکسال و نیم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار گرفتم. سپس از الدحیل پیشنهاد داشتم که سالی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزاردلار می‌دادند. ریوآوه ۲۰۰ هزار دلار به من پول می‌داد.

طارمی در خصوص رقم قرارداد بازیکنان فعلی در لیگ ایران که ۱۵-۲۰ میلیارد معادل ۵۰۰ هزار دلار برآورد می‌شود، اظهار کرد: نمی دانم این پول چطور شده است. وقتی می پرسم می‌گویند فلان بازیکن فلان قدر پول گرفته است که می گویم نمی‌شود! با این رقم‌هایی که می شنوم می گویم چه کاری است؛ برگردم ایران بازی کنم (با خنده)

توصیه به بازیکنان ایران؛ به پرتغال بیایید

مهاجم تیم فوتبال پورتو به مشاوره‌هایی که به بازیکنان ایرانی می‌دهد هم اشاره کرد. طارمی گفت: چند پیشنهاد به بعضی از بازیکنان دادم. آنها بعضی وقتی‌ها با من صحبت می‌کنند. در کشور پرتغال، راه باز شده است و بازیکن ایرانی را به عنوان کسی می‌بینندن که می‌تواند یک حرکتی برای آن تیم انجام بدهد. الان که راه باز شده است پولش ۱۰۰ هزار یا ۲۰۰ هزار دلار است.

وی افزود: در پرتغال بیشتر از ۲۰۰ هزار دلار نمی‌دهند. آنجا یک پنجره دارد که می‌توانی یک سال بازی کنی و تو را بفروشند و بروی. الان که این داستان هاست چرا – بازیکنان ایران- نیایند؟ بیایید و خودتان را نشان بدهید. در ادامه پول خودش می‌آید. اگر موفق بشوی شاید ۵ پله بالاتر بروی.

هیس نشان دادن به اسپورتینگ لیسبون در دو ثانیه اتفاق افتاد

طارمی در بخش دیگری از این مصاحبه، آنالیزی که از پنالتی‌هایش در برنامه «نود» شده بود را بهترین آنالیز دانست. وی گفت: نمی دانم شاید مردم حرف شما را بد متوجه شدند. آنچه که شما گفتی را من کامل متوجه شدم ولی بعضی‌ها بد متوجه شدند. وقتی تعداد آمار پنالتی‌ها بالا می‌رود، یک چیزهایی هست که این اتفاق می‌افتد. شما آن‌را خوب تحلیل کردید.

وی در خصوص بیانیه باشگاه اسپورتینگ لیسبون و «هیس نشان دادن» بعد از گلزنی به عنوان شادی گل اظهار کرد: این هیس نشان دادن در دو ثانیه اتفاق افتاد. گل را که زدم در دو ثانیه به ذهنم رسید و خودش ماند. از قبل برنامه‌ای برای این داستان نداشتم.

شادی گل طارمی در پورتو بعد از بیانیه اسپورتینگ

با سرمربی پورتو دعوا نداشتم اما گاهی حتی هافبک بودم نه مهاجم

مهاجم ایرانی پورتو معتقد است می‌توانست عملکرد بهتری در این تیم داشته باشد. طارمی گفت: می‌توانستم در پورتو عملکرد بهتری داشته باشم. در یک مقطع یکی از سه هافبک وسط بودم و گاهی عملاً هافبک دفاعی بازی کردم. این باعث می‌شود دورتر از دروازه بشوم. شاید اگر سر جای خودم بازی می‌کردم بیشتر گل می‌زدم.

وی تاکید کرد که مشکلی با کونسیسائو سرمربی پورتو ندارد. طارمی اظهار کرد: طرز «کوچینگ» کونسیسائو این‌طوری است. هیچ بحث و دعوایی نداشتیم. او یکسری عقاید دارد که خاص خودش است و باید به آن احترام گذاشت و نمی‌شود کاری کرد.

اگر مدیرعامل پورتو بودم «طارمی» را می‌فروختم

«آیا در پورتو ماندنی هستی؟» طارمی در پاسخ به این سئوال گفت: تصمیم با باشگاه است. باید دید اولویت‌ها چیست. در اروپا و کلاً در همه جای دنیا تصمیم نهایی با باشگاه است.

وی درباره اینکه تمایل خودش به ماندن در پورتو است یا جدایی؟ خاطرنشان کرد: اگر مدیرعامل باشگاه بودم و بازیکنی با این شرایط که دارد ۳۰ سالش می‌شود… من در آینده نمی‌توانم دستاورد زیادی برای پورتو داشته باشم. از نظر مالی حساب کنید می‌توانند بازیکنان جوان خود را نگه دارند و بعداً با قیمت بالاتر بفروشند ولی شرایط من طوری نیست که مرا نگه دارند و دو سال دیگر بفروشند.

«دوست داری در کدام کشور و کدام تیم بازی کنی؟» طارمی در پاسخ به این سئوال هم گفت: قطعاً همه بازیکنان، لیگ انگلیس را دوست دارند. کسانی که می‌گویند لیگ انگلیس را دوست نداریم احتمالاً طرفدار یک تیم دیگر در یک کشور دیگر هستند و به آن تعصب دارند. طبیعتاً لیگ انگلیس خیلی جذاب‌تر است.

گل «لاملا» خاصتر بود

در ادامه، طارمی درباره گل قیچی برگردان که در لیگ قهرمانان اروپا به چلسی زد، صحبت کرد و دلیل اینکه چرا شادی خاصی انجام نداد. این مهاجم گفت: پنج دقیقه هم در فوتبال پنج دقیقه است. امکان دارد یک گل زده بشود. گفتم اگر خوشحالی کنم یک دقیقه از زمان تلف می‌شود. در آن زمان به این فکر بودم که شاید گل دوم را بزنیم اما نشد.

«گل تو کاندیدای بهترین گل سال جهان هم شد. فکر می‌کنی گل تو بهتر بود یا اریک لاملا؟» مهاجم پورتو در پاسخ به این سئوال گفت: به دوستانم هم گفتم گل لاملا خاصتر بود ولی گل من چون از یک زاویه به زاویه دیگر می‌رفت، می‌توانست قشنگ‌تر باشد.

طارمی همچنین با اشاره به شکست سنگین پورتو مقابل لیورپول در لیگ قهرمانان اروپا تاکید کرد که حق پورتو این نبوده است که با نتیجه ۵ – ۱ شکست بخورد.

قیچی برگردان طارمی به چلسی

بعد از اخراج مقابل یوونتوس جرات نکردم تلویزیون را روشن کنم

مهاجم ایرانی پورتو در دیدار برگشت لیگ قهرمانان اروپا مقابل یوونتوس با دریافت دو کارت زرد اخراج شد. او ابتدا از تصمیم داور برای نشان دادن کارت زرد دوم انتقاد کرد و در ادامه گفت: وقتی اخراج شدم، در رختکن جرات نمی‌کردم بازی را از تلویزیون یا موبایل نگاه کنم. از سر و صداهای ورزشگاه متوجه اتفاقات بازی می‌شدم. سرجیو اولیویرا (بازیکن پورتو) که دوست خوبم است در مقطعی بود که هر بازی گل می‌زد. گفتم خدایا سرجیو هر بازی می‌زند و این بازی هم بزند.

طارمی تاکید کرد: در این فکر بودم و حتی خوشحالی اش را تصور می‌کردم. یکباره یک صدای خوشحالی شنیدم. یک عضو تدارکات داریم که به سمت رختکن دوید و مرا بغل کرد. او گریه می‌کرد و من هم گریه می‌کردم و تا آخر بازی «دل در دلم» نبود. زمان طی نمی‌شد و جلو نمی‌رفت. انگار سه ساعت نشسته بودم! خیلی استرس داشت.

«پپه» بالاخره پیراهن رونالدو را برایم آورد

مهاجم پورتو درباره اینکه بعد از بازی با یوونتوس قرار بوده از طریق کاپیتان تیمش یعنی پپه پیراهن رونالدو را بگیرد، اظهار کرد: پپه خیلی آدم خوبی است و خیلی چیزها یادش می‌ماند. آن فصل تمام شد. فصل قبل بعد از دو ماه که اردوی تیم ملی بود، پپه لباس رونالدو در تیم ملی پرتغال را برایم آورد.

طارمی همچنین درباره اهدای پیراهن خودش به هواداران پورتو گفت: هواداران دو بار به فارسی نوشتند که لباست را به من بده! این خیلی خوب بود. اینکه چند نفر پلاکارد با زبان فارسی بیاورند یک فرهنگسازی خوب است. به کسانی که پرچم ایران یا پلاکارد به زبان فارسی داشتند، بیشتر پیراهن می‌دادم.

دیاز و پپه؛ بهترین بازیکنان هم تیمی طارمی

مهاجم ایران در خصوص اینکه بهترین بازیکنانی که کنارش بازی کرده‌اند چه کسانی هستند؟ یادآور شد: از یکی خیلی حرص خوردم ولی توانایی فنی بسیار بالایی دارد یعنی لوئیس دیاز. اخلاقی هم پسر خوبی است. از پپه هم تعجب کردم. او آدم بسیار خوبی است. همیشه لبخند می‌زند و به همه کمک می‌کند و احترام می‌گذارد. آنچه که ما در فوتبال از پپه دیدیم اصلاً او نیست.

طارمی در پاسخ به سئوالی درباره بهترین گل‌هایش گفت: گل بازی پرسپولیس – النصر یعنی آن پنالتی چیپ خیلی به من چسبید. کری خوانی بود و خیلی‌ها با آن گل خوشحال شدند. قشنگ‌ترین گل به جز ضربه قیچی برگردان چلسی، گلی بود که از وسط زمین برای پورتو زدم.

وی افزود: در بازی‌های ملی هم گلی که در بازی مقدماتی جام جهانی مقابل قطر زدم و یک بر صفر برنده شدیم، خیلی چسبید. یک برگردان «خسته» هم به سوریه زدم که گل خوبی بود.

ترکیب منتخب طارمی

طارمی سپس به درخواست برای انتخاب یک تیم ۱۱ نفره بدون حضور خودش واکنش نشان داد. او بدون نام بردن یک دروازه بان، تیم مدنظرش را به این شکل انتخاب کرد:

سیدجلال حسینی، پپه، الکس تلس، خسوس کرونا، سعید عزت اللهی، سرجیو اولیویرا، علیرضا جهانبخش، سردار آزمون، لوئیس دیاز، اوتاویو.

طارمی همچنین از کونسیسائو و کی روش به عنوان بهترین مربیانش نام برد. او گفت: هر دو مربی در یک سبک هستند. وقتی به پورتو رفتم به مشکل نخوردم چون از قبل سابقه کار با کی روش را داشتم.

 


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.