آزمون و طارمی؛ همگروهی دشمنان مشترک سیمئونه

شناسه خبر: 37903
تاریخ انتشار: 04 شهریور 1401

 

قرعه‌کشی فصل جدید رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا که در این فصل به دلیل در پیش بودن جام جهانی زودتر و از پانزدهم شهریورماه آغاز می‌شود از ساعتی پیش از مرکز کنگره هالیچ استانبول ترکیه برگزار شد و ۳۲ تیم حاضر در این مسابقات رقبای خودشان را شناختند.
جدا از قرعه ساده‌ای که برای رئال در گروه ششم مسابقات با حضور تیم‌های لایپزیش، شاختار و سلتیک شکل گرفته است، بی‌شک سخت‌ترین گروه از آن بایرن مونیخ، بارسلونا، اینترمیلان و ویتوریا پلژن است که تورنمنتی دشوار را به زودی آغاز خواهند کرد.

اما با توجه به حضور تیم‌های پورتو و بایرلورکوزن در این فصل از رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا که مهدی طارمی و سردار آزمون را به عنوان دو مهاجم ملی‌پوش فوتبال ایران در اختیار دارند، بیشتر توجه علاقه‌مندان به فوتبال، به قرعه این دو تیم بود و یکی دیگر از عجایب فوتبال حداقل برای ما ایرانی‌ها در گروهی با حضور این دو تیم شکل گرفت؛ جایی که پورتو به عنوان سرگروه دومین گروه از پات یک بیرون آمد و پس از اینکه اتلتیکو مادرید به عنوان تیم دوم از پات دوم به گروه B اضافه شد، در عین شگفتی نام تیم بایرلورکوزن از پات سوم به گروه دوم رسید تا طی هفته‌های آینده شاهد نبرد مهدی طارمی و سردار آزمون در بالاترین سطح رقابت‌های اروپایی مقابل یکدیگر باشیم. تیم چهارم این گروه هم کلوب بروژ بلژیک است.
این تقابلِ غیر منتظره اروپایی اما در شرایطی شکل گرفته که شاهد رویارویی زوج تیم ملی فوتبال ایران که طی ماه‌های اخیر پیرامون تغییر سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، حواشی‌ای داشته‌اند؛ جایی که ابتدا سردار آزمون با انتشار یک استوری به حمایت از دراگان اسکوچیچ پرداخت، ولی هنوز زمانی از منتشر شدن این استوری نگذشته بود که مهدی طارمی مهاجم ارزشمند پورتو بار دیگر به تقابل با دراگان اسکوچیچ پرداخت و اینبار مسیری که در پیش گرفته بود او را به طور خواسته یا ناخواسته مقابل سردار آزمون و برخی دیگر از بازیکنان تیم ملی هم قرار داد.

البته پس از این رویارویی مستقیم، هر دو مهاجم تیم ملی با انتشار استوری‌هایی و تمجید از یکدیگر سعی کردند روابط‌ شان را عادی و خوب جلوه بدهند، اما این تضاد دیدگاه سبب شده تا ابهاماتی درباره ادامه عملکرد خیره‌کننده طارمی و آزمون که در رقابت‌های مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و همینطور سال‌های اخیر در راس خط تهاجمی تیم ملی فوتبال ایران شاهدش بوده‌ایم؛ ایجاد شود و حالا قرار گرفتن پورتو و لورکوزن در یک گروه بار دیگر این حواشی را زنده کرده و حساسیت را در این دوگانه فوتبال ایران به اوج رسانده است.

نکته قابل توجه دیگر عملکرد مهدی طارمی و سردار آزمون در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا است. سردار آزمون البته به واسطه حضور زود هنگام‌تر در فوتبال اروپا با روستوف و زنیت موفق به ثبت ۲۱ بازی در این مسابقات شده که ۶ گل و یک پاس گل به نام او ثبت شده و در سوی دیگر مهدی طارمی که سومین فصل حضورش در لیگ قهرمانان را با پورتو تجربه خواهد کرد، تاکنون ۱۲ مرتبه در این رقابت‌ها به میدان رفته که حاصل آن ۳ گل و ۲ پاس گل بوده است. البته که به نظر می‌رسد اتلتیکو مادرید چهار مسابقه سخت را مقابل آزمون و طارمی پیش رو خواهد داشت؛ چرا که آزمون سابقه گلزنی به قرمز و سفیدپوشان شهر مادرید را دارد و فصل گذشته نیز گل مهدی طارمی به شاگردان سیمئونه با تصمیم جنجالی داور رد شد تا حالا این مربی سرشناس و صاحب سبک فوتبال اروپا برای تکرار افتخارات سال‌های گذشته با تیمش دو دشمن ایرانی در ترکیب دو رقیب اصلی‌اش برای صعود داشته باشد.

سال گذشته پورتو با مهدی طارمی که یک فصل درخشان را در اولین فصل حضور مهاجم ایرانی‌اش در لیگ قهرمانان اروپا تجربه کرده بود، در گروه مرگ مسابقات کنار لیورپول، اتلتیکو مادرید وآث میلان قرار گرفت و با وجود نمایش قابل قبولی که داشت پایین‌تر از لیورپول ۱۸ امتیازی و شاگردان سیمئونه که موفق به کسب ۷ امتیاز شدند؛ با ۵ امتیاز رتبه سوم را بالاتر از آث میلان با چهار امتیاز به خود اختصاص داد و به لیگ اروپا رفت.
بایرلورکوزن فصل گذشته در شرایطی که سردار آزمون را در اختیار نداشت در لیگ اروپا توانست در گروه هفتم بالاتر از رئال بتیس، سلتیک و فرتنس واروش با ۱۳ امتیاز به مرحله بعدی برسد ولی در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه ۴ بر ۲ مقابل آتالانتا مغلوب شد و پورتو هم با شکست ۲ بر ۱ مقابل لیون از دور مسابقات کنار رفت.

حالا پس از یکسال و تغییراتی که در بایرلوزکوزن و پورتو انجام شده، دو تیم رقابت سختی را برای رسیدن به مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا در شرایطی در گروه دوم مسابقات آغاز خواهند کرد که برای علاقه‌مندان به فوتبال در ایران، مصاف این دو تیم مهمترین دیدارهای این فصل فوتبال اروپا را تشکیل داده است.


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.