برای اولین بار یک ایرانی در جمع 100 بازیکن برتر جهان / تاریخ سازی دوباره طارمی

شناسه خبر: 38520
تاریخ انتشار: 04 بهمن 1401

روزنامه بریتانیایی گاردین که قدمتی بیش از یک قرن دارد، پس از جشن سال نوی میلادی اقدام به انتخاب 100 بازیکن برتر سال می‌کند؛ انتخابی که با نظر روزنامه‌نگاران و فوتبالیست‌های بازنشسته انجام می‌شود و حالا در آخرین نسخه از این رویداد نام مهدی طارمی هم در میان 100 بازیکن برتر سال قرار داده شده است.
از داوران برجسته این دوره می‌توان به جونینیو ستاره سابق برزیل، مایکون مدافع سابق اینتر و تیم ملی برزیل اشاره کرد و همینطور به آورام گرانت سرمربی سابق چلسی اشاره کرد که این تیم را در سال 2008 به فینال لیگ قهرمانان اروپا هم رساند. فاتح تریم سرمربی سابق میلان و تیم ملی ترکیه نیز یکی دیگر از داوران این نظرسنجی معتبر به شمار می‌رود.

اسامی 100 بازیکن برتر سال معمولا از انتها به ابتدا توسط گاردین منتشر می‌شود و درحالی‌که بازیکنان حاضر در این فهرست از شماره 71 تا 100 معرفی شده‌اند، نام مهدی طارمی به عنوان هفتاد و هشتمین بازیکن برتر جهان قرار داده شده است.
گاردین در توضیح دلیل انتخاب ستاره ایرانی پورتو توسط کارشناسی که دارد، اینطور نوشته است: «مهاجم ایرانی پورتو فرم حیرت‌انگیز خود را برای این تیم با زدن 20 گل و 12 پاس گل به نمایش گذاشت و به عنوان قهرمانی لیگ برتر پرتغال هم دست پیدا کرد. او سپس با زدن 2 گل مقابل انگلیس بیش از گذشته نامش را مطرح کرد. طارمی با حضوری قدرتمندانه و با استعدادی مثال زدنی در به ثمر رساندن گل‌های دیدنی، مانند ضربه آکروباتیک درخشان مقابل چلسی در آوریل 2021 که نامزد دریافت جایزه پوشکاش شد، ابتدا در بازی برای تیم ملی دانشجویان ایران دیده شد؛ اما اکنون با وجود اینکه 30ساله است، در رادار برخی از تیم‌های بزرگ اروپایی قرار گرفته است. طارمی اولین‌ای ایرانی‌ به شمار می‌رود که به جمع 100 بازیکن برتر سال راه پیدا می‌کند.»

جالب اینکه بازیکنانی سرشناس نظیر عزالدین اوناهی که در جام جهانی با مراکش درخشید، داروین نونیز که با رقمی سرسام‌آور از بنفیکا به لیورپول پیوست و همین‌طور لیساندرو مارتینز یکی از اعضای تیم ملی فوتبال آرژانتین در جام جهانی 2022، نمره‌ای کمتر از مهدی طارمی دریافت کرده‌اند تا بیش از پیش ارزش ستاره ایرانی پورتو تحسین کارشناسان را برانگیخته باشد.
گفتنی است طی روزهای آینده اسامی 70 بازیکن برتر سال از سوی روزنامه گاردین منتشر خواهد شد.


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.