لیست تیم ملی اعلام شد / سه بوشهری در آستانه حضور در جام ملتهای آسیا

شناسه خبر: 40152
تاریخ انتشار: 10 دی 1402

 

فهرست اعلام‌شده از سوی امیر قلعه‌نویی برای جام ملت‌های آسیا دارای میانگین سنی بالایی است.

به گزارش فوتبال ۳۶۰، امیر قلعه‌نویی صبح امروز (یکشنبه) فهرست اولیه تیم ملی برای حضور در جام ملت‌های آسیا را اعلام کرد. در این فهرست نام ۲۷ بازیکن به‌چشم می‌خورد و قرار است پس از مشخص شدن تکلیف سردار آزمون و در صورت حل شدن مشکل او، نام یک بازیکن از فهرست خارج شود.

میانگین سنی لیست تیم ملی برای جام ملت‌های آسیا ۲۸.۶ است که کمی از میانگین ۲۸.۹ جام جهانی قطر کاهش یافته ولی حضور چند بازیکن مسن در فهرست باعث انتقاداتی شده است. به‌خصوص که ایران یکی از مسن‌ترین تیم‌های جام ملت‌ها را در اختیار دارد و در صورت صعود به مراحل پایانی، فشردگی بازی‌ها و بالا بودن سن بازیکنان ممکن است باعث کاهش توان آن‌ها شود.

زیر ۲۳ سال

فهرست اولیه تیم ملی برای جام ملت‌های آسیا تنها ۳ بازیکن زیر ۲۳ سال دارد که ۲ تا از آن‌ها عضو تیم سپاهان و محصول این تیم هستند. آریا یوسفی و محمدجواد حسین‌نژاد، ۲ پدیده این فصل سپاهان با عملکرد درخشان خود نظر امیر قلعه‌نویی را جلب کردند و در فهرست تیم ملی قرار گرفتند.

دیگر بازیکن زیر ۲۳ حاضر در اردو هم سامان فلاح است که این فصل یکی از بازیکنان پرمشتری نقل‌وانتقالات بود و در نهایت به گل‌گهر پیوست. البته هیچ‌کدام از این بازیکنان شانس زیادی برای حضور در ترکیب اصلی تیم ملی ندارند.

۲۳ تا ۳۰ سال

بخش زیادی از فهرست تیم ملی از نظر سنی در این بازه قرار دارند که برای حضور در تیم ملی سن مطلوبی به‌حساب می‌آید. پیام نیازمند، سیدمجید حسینی، محمدحسین کنعانی‌زادگان، صادق محرمی، سعید عزت‌اللهی، محمد محبی، مهدی ترابی، مهدی قایدی، رضا اسدی، علی قلی‌زاده، سردار آزمون، و شهریار مغانلو ۱۲ بازیکن از فهرست ۲۷ نفره تیم ملی هستند که بین ۲۳ تا ۳۰ سال دارند.

از این جمع شانس نفراتی چون کنعانی‌زادگان، عزت‌اللهی، محبی و آزمون برای حضور در ترکیب اصلی بالاست. البته قرار گرفتن نام سردار در فهرست نهایی منوط به حل شدن مشکل او با باشگاه رم ایتالیا است.

۳۰ تا ۳۵ سال

علیرضا بیرانوند، سیدحسین حسینی، میلاد محمدی، احسان حاج‌صفی، شجاع خلیل‌زاده، رامین رضاییان، روزبه چشمی، سامان قدوس، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی و کریم انصاری‌فرد ۱۱ بازیکن تیم ملی هستند که در سنی بین ۳۰ تا ۳۵ قرار دارند. نکته مهم در خصوص این نفرات این است که اکثر آن‌ها جزو بازیکنان کلیدی ایران در جام ملت‌ها محسوب می‌شوند.

بیرانوند، حاج‌صفی، خلیل‌زاده، رضاییان، قدوس، جهانبخش و طارمی در بازی‌های اخیر نقشی مهم و کلیدی داشته‌اند و در جام ملت‌ها هم به احتمال زیاد در ترکیب اصلی حضور خواهند داشت. موضوعی که نشان می‌دهد بخش زیادی از ترکیب اصلی تیم ملی بالای ۳۰ سال سن دارند.

بالای ۳۵ سال

تنها بازیکن بالای ۳۵ سال تیم ملی امید ابراهیمی، هافبک ۳۶ ساله تیم الشمال قطر است. ابراهیمی پیش از جام جهانی ۲۰۲۲ مصدوم شد و پس از آن دیگر فرصت حضور در تیم ملی را پیدا نکرده بود ولی در کمال تعجب به اردوی قبلی تیم ملی دعوت شد. ابراهیمی در شرایطی به تیم ملی دعوت شده که در پست او نفراتی چون احمد نوراللهی و علی کریمی هم حضور داشتند.

نوراللهی در هفته‌های اخیر عملکرد فوق‌العاده‌ای در الوحده امارات داشته ولی قلعه‌نویی ترجیح داد پس از اتفاقات اردوی قبلی او را خط بزند و ابراهیمی را دعوت کند.


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.