محمد دانشگر مدافع برازجانی استقلال:از اول استقلالی بودم، کل خاندانم هم استقلالی هستند، فوتبال ما شده اینستاگرام!

شناسه خبر: 15697
تاریخ انتشار: 05 دی 1397

محمد دانشگر مدافعی که در ابتدای فصل از سایپا به استقلال پیوست در ابتدای حضورش در این تیم با انتقادات زیادی از سوی کارشناسان مواجه شد اما در نهایت با اعتماد شفر به ترکیب آبی پوشان رسید و حالا به یکی از بازیکنان ثابت تیم شفر تبدیل شده است.

خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس با این بازیکن از ماجرای پیوستنش به استقلال و همچنین دیدار کابوس وار استقلال و السد قطر و مسائل مختلف با گفت و گوی مفصلی انجام داده است که گزیده ای از آن ابتدا در زیر می آید:

*از اول استقلالی بودم، کل خاندانم هم استقلالی هستند

*از پرسپولیس پیشنهاد داشتم 

*گفتند در حد استقلال نیستی ولی سطح فوتبالم بالا است

*بعد از بازی با السد شفر تا ۲ هفته با من حرف نزد

* وقتی به سایپا گل زدم به بچه های تیم گفتم بچه ها من گل زدم!

* در ایران روی دست سهراب بختیاری زاده دفاع نمی آید

* خشن نیستم و فقط ۲ بار اخراج شدم

* در بهترین تیم ایران هستم و نیازی به کری خواندن ندارم

* دایی گفت دانشگر تو دیوانه ای!

* فوتبال ما شده اینستاگرام!

متن کامل گفت و گوی فارس با مدافع استقلال را در زیر بخوانید:

فارس:ابتدا کمی از خودت بگو. متولد کجا هستی و چگونه فوتبالیست شدی؟

من ۲۴ ساله هستم و د شهرستان برازجان به دنیا آمدم. فوتبال را از شهر خودم شروع کردم و سپس به شیراز آمدم. از همان بچگی به تیم زیر ۱۰ سال دعوت شدم و تا رده امید هم مرتب به تیم ملی دعوت شدم.در تیم ولیعصر شیراز هم حضور داشتم و بیشتر فوتبالیست های شیرازی از آنجا رشد کردند مثل  غلامرضا رضایی و مهرزاد معدنچی، سیاوش اکبرپور و مهدی نظری و آخری ها هم من و فرشید اسماعیلی بودیم. بعد از آن به فجر سپاسی برای خدمت سربازی رفتم و ۲ سال در جوانان و امیدها بازی کردم. ۲ سال هم در لیگ دسته یک و برتر بودیم. آقای غلامحسین پیروانی در آنجا اولین بار من را بازی داد.در لیگ یک هم زیر نظر آقای کلانتری کار کردم. چند وقت بعد به تیم ملی امید رفتم و آقای خاکپور مربی ما بود. متاسفانه در آنجا پایم شکست ولی منصوریان با همان شرایط من را جذب نفت تهران کرد.من ۷-۸ ماه از تمرینات دور بودم ولی بعد از برگشت سال خوبی داشتم. آن سال فوتبال من خیلی بهتر دیده شد.بعد از آن منصوریان به استقلال رفت و دایی سرمربی نفت شد. در آن سال قهرمان جام حذفی شدیم و من با آقای دایی به سایپا رفتم. اگر شرایط فوتبالی من به شکل دیگری بود بیشتر هم با علی دایی کار می کردم.اگر بازیکنان سال قبل سایپا حفظ می شدند امسال این تیم مدعی قهرمانی می شد.

فارس:در کل خانواده چند نفر هستید؟

ما ۴ برادر و یک خواهر هستیم. برادرانم هم درس می خوانند.یکی از آنها هم فوتبالیست بود ولی وقتی به خدمت رفت کلا فوتبال را ول کرد.

فارس: آنها هم استقلالی هستند؟

بله کل خانواده که نه کل خاندانم استقلالی هستند.شاید باور نکنید فشار خانواده به من بیشتر از فشاری است که هوادار به بازیکن وارد می کند.برادرانم کل بازی را آنالیز می کنند و می گویند که دقیقه فلان چرا اشتباه کردی…

فارس: و از حضور در استقلال بگو…

وقتی پیشنهاد شد خیلی زود قبول کردم چون من هم دوست داشتم به تیمی بروم که از بچگی به آن علاقه داشتم.

فارس: از اول استقلالی بودی؟ این در فوتبال ما باب شده که هر بازیکنی به استقلال و پرسپولیس می رود می گوید از بچگی طرفدار آن تیم بوده است…

من واقعا استقلالی بودم، این ادعا را با سند می کنم، هر شخصی به شهر ما بیاید می تواند سوال کند که کل خاندان ما استقلالی هستند یا نه.دایی های من استقلالی تیر هستند. خودم هم وقتی به استقلال آمدم خیلی خوشحال بودم که به آرزویم رسیدم ولی اوایل شرایط اصلا خوب نبود. شرایط جوی تیم خوب نبود چون همه طرفداران مرتب به تیم پارسال فکر می کردند. هر بازیکن جدیدی هم به تیم می آمد او را با بازیکنان سال قبل قیاس می کردند. فشار زیادی روی بازیکنان جدید بود و فصل را طوری شروع کردیم که نتایج در حد استقلال نبود.

فارس: از پرسپولیس هم پیشنهاد داشتی؟

مکث… بله. همین تابستان امسال.

فارس: چه شد که به این تیم نرفتی؟

آدم باید جایی باشد که دلش آنجا است.من خانواده ام استقلالی هستند و نمی شد اصلا به پرسپولیس فکر کنم.از اینکه به این تیم هم آمدم خوشحال هستم. ممکن است روزهای سختی را گذرانده باشم ولی خدا را شکر روزهای سخت را زود دیدم و زود در حال تمام کردنش هستم.

فارس: چرا این همه تیم عوض کردی؟ 

من وقتی از فجر سپاسی بیرون آمدم نمی توانستم در لیگ یک بازی کنم. در نفت تهران هم واقعا شرایط مالی افتضاح بود. در روزهای آخر علی دایی خودش زمین چمن اجاره می کرد. در سایپا هم از اینکه بازی ها پخش نمی شد خسته شده بودم. دوست داشتم بازی هایم به چشم بیاید.شما به بازیکنانی که در زمان حضور ما در نفت بودند دقت کنید. وقتی به نفت تهران رفتم خیلی کیف کردم. از تمرینات با هلی شات فیلمبرداری می شد و امکانات خوبی داشتیم ولی ورق برگشت و مشکلات مالی وحشتناک شد. این ها همه در عوض کردن تیم تاثیر داشت.

فارس: در یکی از بازی های استقلال و نفت هم گل به خودی زدی.یادت هست؟

بله.آن بازی جام حذفی بود که اتفاقا بازی به پنالتی رفت.من در ضربات پنالتی در آن بازی گل هم زدم ولی اتفاق گل زدن به تیم خودی رخ می دهد. مثلا شما اگر به بازی های چلسی و پاری سن ژرمن دقت کنید داوید لوئیز در دو تیم بازی کرده بود و در یکی از بازی ها به تیم خودش گل زد.او ۲ بار بین دو تیم جا به جا شده بود. این اتفاقات رخ می دهد.حتی بزرگترین مدافعان جهان در بازی های مهم اشتباه کرده اند. من تا زمانی که بازی های رئال و بارسا را دیدم راموس در دو سوم این بازی ها یا اشتباه کرده یا اخراج شده ولی یکی از بهترین ها است.

فارس: به آن بازی معروف استقلال و السد برسیم. درست از لحظه حضورت در  زمین خیلی اتفاقات عجیب رخ داد…

بله آن روز واقعا عجیب بود. از روزی که به استقلال آمدیم فقط قیاس بود. استقلال سال قبل در نیم فصل اول خوب نتیجه نگرفت و دیدید که در نیم فصل دوم اوج گرفت. قبول دارم آن استقلال خیلی تیم خوبی شده بود ولی آنها زمان داشتند و از فرصت استفاده کردند. با پایان فصل هم به هر حال برخی از بازیکنان رفتند و یک عده مثل خود من اضافه شدیم. انتظار ما در ابتدا این بود که هوادار از بازیکنان جدید حمایت کند، کاری که الان انجام می دهند. در بازی با السد متاسفانه در آزادی اصلا خوب بازی نکردیم، من هم خوب بازی نکردم ولی واقعا کل تیم خوب بازی نکرد. در آن بازی انگار قرار نبود صعود کنیم چون اتفاقات نادری می افتاد. من هم نمی گویم اشتباه نکردم، دیدید که سکوت کردم و با تمرین کردن مداوم سعی کردم جواب انتقادات را بدهم. شاید در این چند سال بازیکنان بزرگی آمدند و با یکی ۲ انتقاد از این تیم رفته اند ولی من به خودم بعد از بازی با السد قطر قول دادم که کاری کنم که همه بگویند تو بهترینی.

فارس: بدترین انتقاد در آن روزها را از چه کسی شنیدی؟

من همه چیز شنیدم! خیلی ها گفتند در حد استقلال نیستی. باز هم می گویم خودم را ثابت می کنم. من سطح فوتبالم خیلی بالاتر از این حرف ها است، وقتی شرایط تیم خوب باشد اعتماد به نفس بازیکن هم بالا می رود. دیدید که در هفته های آخر نیم فصل چطور فوتبال بازی کردیم. شما دیدید پدیده مقابل همه تیم ها خوبپاسکاری می کرد ولی در بازی ما با این تیم فقط ما پاسکاری کردیم. مطمئن باشید در نیم فصل حرف های زیادی خواهیم داشت.

فارس: شفر بعد از بازی با السد حرفی به تو نزد؟

شاید باور نکنید ولی او تا ۲ هفته چیزی به من نگفت.حتی به بازیکنان دیگر هم اجازه نداد با من حرف بزنند یا نصیحتم کنند. از منتظری و روزبه چشمی تشکر می کنم که بعد از بازی خیلی با من صحبت کردند.آنها چنین روزهایی را تجربه کرده بودند. چشمی به من گفت که چون تو را می شناسم می گویم کارت را انجام بده و خودت را نشان بده چون فوتبال ادامه دارد. شفر هم فقط گذاشت تا تمرین کنم، کاری کرده بود که با خودم گفتم اگر ۵ دقیقه هم بازی کنم باید خودم را نشان بدهم. وقتی به بازی با سایپا رسیدیم اسماعیلی گفت این همان فرصتی بود که می خواستی… از یک حرف شفر هم خیلی خوشم آمد، او گفت نمی خواهد خودت را به کسی نشان بدهی، فقط و فقط فوتبال خودت را بازی کن.خوشحالم که در آن بازی گل زدم.

فارس: بعد از گل هم انگار نه انگار که گل زدی. فقط می خندیدی آن هم با تحمل این همه فشار…

بله.می خندیدم. من تنها کاری که کردم این بود که به سهرابیان و بچه ها گفتم بچه ها من گل زدم! آنها هم می خندیدند و می گفتند تو گل زدی! خیلی ها هم آن وسط کتکم زدند! البته وقتی از استادیوم بیرون آمدیم متوجه شدم رسانه ها نوشته اند دانشگر گریه کرده است ولی من در کل فوتبالم گریه نکردم و فقط یک بار این اتفاق برایم رقم خورد.یادم می آید با تیم دانش آموزی به برزیل رفته بودیم که برنامه ۹۰ حسابی ما را کوبید.فردوسی پور می گفت اینها به اسم تیم ملی ایران به آنجا رفته اند و حذف شدند. در حالی که سالهای قبل از آن مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش با تیم رفته بودند و حذف شدند اما ما دوم شده بودیم. از تیم ما علیپور، فرشید اسماعیلی و چند نفر دیگر هم بودند.

فارس:اما خنده هایت عجیب بود قبول داری؟

درست است، شاید اگر با تیم آقای دایی بازی نداشتیم شاید بیشتر خوشحالی می کردم ولی به احترام علی آقا این کار را نکردم. من امسال ۲ بازی خیلی خوب کردم که هر ۲ جلوی سایپا بود.امیدوارم باز هم مثمر ثمر باشم.

فارس: یکی از انتقاداتی هم که به تو شد دریافت کارت های زیاد بود.

قبول دارم که خیلی کارت گرفتم ولی این در پست من کاملا طبیعی است.

فارس: خشن هستی؟

خشن را قبول ندارم. شاید باور نکنید ولی کلا ۲ بار اخراج شدم که یکی امسال در بازی با ذوب آهن بود. دومی هم جالب است برایتان تعریف کنم.

فارس: چطور؟

با سایپا در جام حذفی بازی داشتیم و ما این تیم را بردیم. بعد از بازی خیلی خوشحال بودم و یک ضربه به بهنامبرزای زدم. با او شوخی کردم. وقتی به رختکن رفتیم آقای دایی با عصبانیت آمد داخل و گفت تو دیوانه ای! گفتم چرا گفت داور اخراجت کرده خودت هم خبر نداری! گفتم من کاری نکردم گفت داور در گزارشش نوشته که به بازیکن حریف بعد از بازی لگد زدی.من به همراه آقای دهقان رفتم مقابل اتاق داوران به داور گفتم من کاری نکردم. گفت تو تماشاگران را با زدن بازیکن حریف تحریک کردی… من هم سراغ برزای رفتم و او را به اتاق داوران آوردم، او هم گفت محمد با من شوخی کرده ما با هم دوست هستیم ولی داور قبول نکرد و بعد از بازی با ۴ جلسه محروم و ۱۰ میلیون جریمه شدم! آخر هم وقتی از این تیم جدا شدیم پولمان را ندادند.

فارس: چطور؟

من به احترام آقای دایی هیچ شکایتی از سایپا نکردم. امیدوارم باشگاه سایپا مطالباتم را پرداخت کنند چون این حق خانواده ام است و من فقط برای خودم بازی نمی کنم و چشم امید خیلی ها به من است. زمانی دلار ۲ هزار تومان بود و قراردادها یک میلیارد، الان هم قراردادها زیر یک میلیارد است و دلار قیمتش تا ۱۵ هزار تومان هم رفته است. من هر جا رفته ام وضعیت مالی خوب نبوده است. در تیم خودمان بازیکن داریم که فکرش درگیر مسائل مالی است ولی به احترام مردم و هواداران بازی می کند و صدایش در نمی آید.

فارس:  از علاقه های فوتبالی ات بگو…الگویت در فوتبال چه کسی است؟

سهراب بختیاری زاده. به نظرم او بهترین مدافع ایران بود.او نظیر نداشت. من کسی را در کل فوتبال ایران در حدش نمی بینم. او در صبا باتری قدیم با ضربات سر گل می زد، ضربات ایستگاهی هم گل می زد و تنها دفاعی بود که وقتی از کنار سانتر می کردند با استپ سینه توپ را کنترل می کرد. واقعا او ا قبول دارم. البته نمی خواهم بگویم من مثل او بازی می کنم ولی سعی می کنم ببینم سبک فوتبالم چگونه است و چه چیزی می توانم از دیگران یاد بگیرم. مثل آقای بختیاری زاده خیلی خونسرد بود اما من کمی عصبی هستم.

فارس:چرا؟

من خیلی به نتیجه بازی اهمیت می دهم. مرتب در بازی با خودم حرف می زنم. مرتب زیر لب می گویم کِی گل می زنیم. خودم خیلی خودم را تحت فشار می گذارم. این فقط مختص استقلال نیست و در سایپا هم همینگونه بودم.

فارس: خط دفاع استقلال را با حضور روزبه چشمی، منتظری و … چطور می بینی؟

چشمی یک بازیکن بسیار خوب است و در قطع توپ بسیار باهوش است. او یکی از بازیکنانی است که یک در مقابل یک را خیلی سخت به مهاجم می دهد. این خصلت او است بر خلاف جثه و فیزیک بدنی اش.در دفاع همیشه اشکال پیش می آید. دو سه سال پیش حتی رئال در هر ۵ بازی کم گل می خورد اما الان آنها روی دور خوبی نیستند. متاسفانه در فوتبال ما با یک اشتباه بازیکن را قضاوت می کنند. چشمی در جام جهانی هم خودش را خوب نشان داد و امیدوارم در جام ملتهای آسیا هم خودش را مثل همیشه ثابت کند. برای تیم ملی هم آرزوی موفقیت می کنم چون تیم خیلی خوبی داریم. در پست عقب زمین برای بازی کردن در تیم ملی دعوا است و در جلو هم فوق العاده هستیم.سردار آزمون، مهدی طارمی، وحید امیری، سامان قدوس همه اینها بازیکنان قابلی هستند و من مطمئن هستم تیم ملی ما نتایج خوبی می گیرد.

فارس:رقابت در خط دفاع استقلال سخت نیست؟

در تیم های بزرگ همیشه رقابت هست. در بارسلونا اومتیتی رسیده ولی چون دفاع جدیدشان خوب بازی می کند بیرون می نشیند. استقلال امسال بازی های زیادی دارد و من امیدوارم هر بازیکنی داخل زمین برود بهترین بازی را انجام بدهد و باعث اوج گرفتن تیم شود.

فارس: از طارمی هم استانی ات صحبت کردی و شایعه بازگشت او به پرسپولیس مطرح شده است.

من مقابل طارمی زیاد بازی کرده ام. به نظرم او تا زمانی که در ایران بود یکی از بهترین مهاجمان ایران محسوب می شد. طارمی دوست دارد همیشه روی او فشار باشد، هر وقت این اتفاق بیفتد او بهتر بازی می کند.او بازیکن خوبی است و من دوست دارم او به اروپا برود چون خیلی بهتر می تواند در آنجا بازی کند.

فارس:صراحتا نمی ترسی از اینکه او به پرسپولیس بیاید و خط حمله این تیم قوی شود؟

ترس؟ اگر پرسپولیس تیم خوب و قوی باشد ما هم برای آنها رقیب خوبی هستیم.سالهای قبل هم بوده که طارمی در پرسپولیس بازی کرده ولی آنها به استقلال هم باخته اند.ما بازیکنان خوبی داریم و از تیمی ترس نداریم. به شخصه دنبال این هستم که لیگ قهرمانان آسیا شروع شود تا جبران کنیم. گروه ما خیلی سخت است ولی من مطمئن هستم ما خوب نتیجه می گیریم.

فارس: الان با طارمی ارتباط داری؟

قبل از بازی با پدیده او را دیدم،او الان در قطر است و کمتر در ارتباط هستیم ولی در کل پسر خوبی است.

فارس:پیغامی برای او نداری؟

من اهل کری خواندن نیستم. من در بهترین باشگاه ایران بازی می کنم و نیازی نیست برای کسی پیغام بدهم.

فارس:سقفی که برای خودت در استقلال در نظر گرفتی کجاست؟

من فقط دوست دارم با استقلال قهرمانی های زیادی به دست بیاورم. دنبال منافع شخصی نیستم. تا هر وقت من را بخواهند بازی می کنم. می دانم که هواداران استقلال دوست  دارند تیم قهرمان آسیا شود.بازیکنان هم همین آرزو را دارند که ستاره سوم را بگیریم. تیم ما تیم جوانی است و من امیدوارم این بازیکنان حفظ شوند مطمئنا ما کارهای بزرگی انجام می دادیم.

فارس: اولین بازی ۱۰۰ هزار نفری که انجام دادی کدام بازی بود؟
ما یکبار با نفت با پرسپولیس بازی داشتیم و در آن بازی ۱۰۰ هزار نفر در استادیوم بودند.اگر پرسپولیس آن بازی را می برد قهرمان می شد ولی ما ۲ بر صفر برنده بازی شدیم.در آن بازی وحید امیری و حقدوست برای ما گل زدند. آن جو خیلی سنگین بود، چون هادی نوروزی به رحمت خدا رفته بود و آنها تشنه قهرمانی بودند ولی بازی را به ما باختند. پرسپولیس ۲ سال قهرمان لیگ شده ولی انصافا آن تیمی که به ما باخت بهترین تیم آنها بود.وقتی بازی تمام شد خیلی جو بد بود.

فارس: با استقلال هم مقابل السد در ورزشگاه پر از تماشاگر بازی کردی…

من قبل از اینکه به استقلال بیایم با خیالات خودم همه چیز را تصور می کردم.من خیلی دوست داشتم در آن بازی از اول بازی کنم ولی نشد. دقیقه ۸۱ وقتی اسکوربورد استادیوم را دیدم و ۳ بر یک عقب بودیم ۲-۳ خنده خیلی تلخ کردم و گفتم خدایا شکرت!

فارس: یعنی بعد از اینکه عقب افتادید شکر کردی؟

بله! شکرِ من به خاطر دلم بود و چیزی را به خدای خودم گفتم ولی همان جا به خودم قول دادم روزی دل هواداران استقلال را شاد کنم.خیلی با خودم کلنجار رفتم، بعضی مواقع انسان با شکست خیلی سریع اوج می گیرد و من در آن لحظات قول دادم که یک روز همان جمعیت را خوشحال به خانه هایشان بفرستم.در آن بازی این همه فرصت نصیب حریف شد ولی تا من وارد زمین شدم گل می خوردیم.

فارس:قبول داری آن بازی برایت تجربه خوبی شد؟

صد در صد. الان ما با العین و الدحیل و الهلال همگروه هستیم. تیم های ایرانی همیشه جلوی تیم های عربی خوب بازی می کنند و شما مطمئن باشید ما امسال تیمی متفاوت در آسیا خواهیم بود.

فارس: وقتی به استقلال آمدی فالوورهای اینستاگرامت چقدر زیاد شد؟

شما اگر به پیج من سر بزنید اصلا توجهی به این موضوعات ندارم. این حرف دلم است که می گویم، فوتبال ما زیادی در اینستاگرام است.تا یک اتفاقی می افتد مردم به پیج بازیکنان حمله می کنند. من چند وقت پیش مصاحبه ای از یکی از پیشکسوتان دیدم که گفتند اگر ما الان بازی می کردیم خیلی راحت تر بود ولی فشاری که الان هست آن زمان نبود.آن زمان وقتی می باختید شاید ۴ هوادار شما را در خیابان می دیدند و یا چند نفر شما را در تمرین می دیدند.الان هوادار در اینستاگرام پیدایت می کند و هر چه دلش می خواهد می گوید.این ها کار را سخت می کند.

فارس:صحبت خاصی باقی مانده؟

از حمایت هواداران استقلال ممنون هستم که پای من ایستادند. امیدوارم جواب محبت آنها را بدهیم.فقط یک گله از گزارشگران تلویزیون دارم که خیلی مواقع بازیکنان را می کوبند.به نظرم این کار خوب نیست. شما دیدید فردوسی پور چند وقت پیش گفت گزارشگران از تیم های محبوب خود طرفداری نکنند بهتر است. من از آقای احمدی خیلی ناراحتم چون مرتب در بازی با السد می گفت تعویض اشتباه! او که به کلاس های مربیگری هم رفته مرتب اسم من را می آورد و من را پیش هواداران خراب کرد و دوربین شبکه ۳ هم در هر صحنه ای که استقلال گل خورد من را نشان داد.آن روز همه تیم بد بودیم ولی مرتب من را کوبیدند.نمی گویم از گزارشگر بازی کینه گرفته ام ولی خیلی در آن مقطع روی من فشار وارد شد.


نظرات

کاربر گرامی: سپاس از اینکه نظر خود را در مورد این خبر با ما و دیگران در میان می‌گذارید.